20 dakika uyarısı THY tarafından yapıldı

Türk Hava Yolları’ndan yolcularına 20 dakika uyarısı “Sayın yolcularımız, uçağa biniş işlemleri (Boarding) 5 dakika öne alınarak 1 Aralık 2017 tarihinden itibaren tarifeli kalkış saatinden 20 dakika önce sona erecektir. Anlayışınız için teşekkür ederiz” şeklinde bir açıklama yaptı. Türk Hava Yolları bu uygulamayla biniş işlemlerinden kaynaklanan aksaklıkları en aza indirip operasyonları vaktinde yapmayı planlamaktadır. Boarding; check-in işlemlerini bitiren yolcuların, temizlik, ikram, ekip gibi ihtiyaçları hazır edildikten sonra uçağa alınma işlemleridir. Bu işlemlerde Boarding esnasında bagaj etiket ve edat kontolleri yapılıp, uçağa alınmaması gereken bagaj vs. şayet kabine sokulmaya çalışılırsa Boarding memurunun buna engel olması ve bu tür büyük eşyaları uçağın alt bölümüne göndermesi gerekir.

1 Aralık tarihine kadar tarifeli uçağın kalkışından 15 dakikaya kadar gerçekleştirilen bu işlem Türk Hava Yolları tarafından 5 dakika öne alınarak kalkıştan 20 dakikaya kadar biniş işlemlerinin bitirilmesi gerekmektedir. Bu düzenlemeyi Türk Hava Yolları resmi sitesinde yaptığı açıklama ile yolcularına duyurdu, 1 Aralık’tan sonra ise hemen bu düzenleme uygulanmaya başlayacak. Bu uygulama tarifeli uçakların zamanında havalanması ve hava trafiğinin aksamadan devam etmesi için değiştirilmiş ve düzenlenmiştir. Uçağın kalkıştan önceki son rötuşlardan biri olan biniş işlemlerinin vaktinde bitirilip uçuşa hazır hale gelinmesi önem arz etmekte bundan dolayı bu konu üzerinde hassas durulmaktadır.

Check-in kontuarı denilen donanımlı masalarda görevliler tarafından yolcuların, bilet, bagaj işlemlerini yaptıktan sonra, bütün donanımı ile uçuşa hazırlanmış olan uçağa binerken biletler kabin görevlisine verilen biletin tırtıklı yerinden koparan görevli boarding pass kısmını yolcuya verir, yolcunun bu kısmı seyahat bitene kadar saklaması gerekmektedir işte bu sırada bütün kontroller yapılır ki işte bu kontrollerin süresi 5 dakika alınarak hareketten 20 dakika öncesine çekilmiştir. Bu sırada uçağa biniş için last call yani son çağrı yapılır ve en son kapılar kapandı anonsu ile de uçak uçuşa başlamaktadır. Türk Hava Yollarının amacı, rutin olarak bu işlemlerin vakitlice yapılması, uçuşlar aksamasın, operasyonlar vaktinde gerçekleşsin, aksilikler olmadan yapılan uçuşla her kes mutlu olsun.

Bir cevap yazın

İsim *
E-posta *
İnternet sitesi