3.Havalimanı için THY 40 adet uçak alıyor

İstanbul’da yapımının yüzde 73’ü tamamlanan yeni havalimanını da içine alan yeni bir döneme girdiklerini ifade eden Türk Hava Yolları Genel Müdürü Bilal Ekşi, 3.havalimanı için filosuna 40 uçak daha katacak. Sayın Ekşi, 40 adet geniş gövdeli uçak için görüşmelere başladıklarını, 2017 yılında açtıkları yeni uçuş noktalarıyla 120 ülkede 300 noktaya ulaşarak dünyada en fazla ülkeye uçan havayolu unvanını uzun zamandır koruduğunu belirtti. 2017 yılında Konakri, Harkiv, Voronej, Samara, Phuket ve Edremit’e yolculuk imkânıyla uçuş ağını genişlettiklerini ifade ederek, dış hatlardan Ankara üzerinden Paris, Viyana, Berlin, Frankfurt’a, Antalya ve Trabzon üzerinden pek çok havalimanına Ekim ayından itibaren direk seferlerin eklendiğini söyledi.

Hedefleri doğrultusunda ilerleyen Türkiye’nin hava yollarında bayrak taşıyıcısı Türk Hava Yollarının da hizmet kalitesini artırarak havacılık sektöründeki önemli konumlarını güçlendirmek için çalıştıklarını söyleyen Ekşi, 2023 hedeflerini bu şekilde açıkladı. 2018 yılının Ekim ayında ilk etabı hizmete girecek yeni havalimanının 90 milyon yolcuyu ağırlayarak ülkemizi dünyanın en önemli aktarım merkezi haline getireceğini, yeni havalimanıyla birlikte dünyaya yayılan uçuş ağının genişletilerek daha çok yolcuya hizmet vereceklerini söyledi. Ekşi, 2018’e sayılı günler kala filonun iki adet B777 tipi Turkish Cargo uçağı ile güçlendiğini, yeni dönem için de hazırlık yapılarak 40 adet yeni nesil uzun gövdeli uçakla ilgili gerekli yerlerle görüşmelere başladıklarını anlattı.

Yeni Uçuş Eğitim Merkezinin, teknolojinin tüm imkânlarıyla donatarak bu yıl hizmete geçirildiğini belirten Ekşi, 2018 yılında da uçuş ağına ekleyecekleri yeni yerlerle uzakları yakın kılmaya devam edeceklerini söyledi. 2017 yılının ilk 9 aylık dönemini yolculuklarında Türk Hava Yollarını seçen misafirler ve çalışanlarının üstün başarısı ile yakaladıklarını altını çizerek 956 milyon ABD Doları Esas Faaliyet karıyla tarihindeki en üst rekor seviyesini yakaladıklarını ifade etti. 2017’nin dokuz aylık dönemde 52 milyon yolcu ile yüzde 79 oranını bulduklarını, kargo gelirinin de yüzde 23 artış ile 3,6 milyar ABD Doları’na yükselerek 2016 yılının aynı dönemine göre artış gösterdiklerini söyledi.

Bir cevap yazın

İsim *
E-posta *
İnternet sitesi