ABD THY Firmasına 10 Milyar Dolarlık Satış

Amerika Birleşik Devletlerinin jet motorlarından enerji üretimine kadar birçok alanda faaliyet gösteren firması General Electric Türk Hava Yolları firmasına 10 milyar dolarlık satış işlemi gerçekleştirdi. General Electric firmasına 10 milyar dolarlık uçak ve uçak motoru sipariş ve satış işlemleri ardından Amerika Birleşik Devletleri Dış İşleri Bakanlığı Türk Hava Yolları yetkililerini kutladı. THY, 25 adet Boeing 787-9 Dreamliner siparişi vermiştir. Sipariş verilen bu uçaklarda General Electric tarafından üretilen motorların kullanılması onaylanmıştır. Anlaşmanın onaylanması ve 25 Nisan tarihinde imzalanması ile ilgili olarak Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanlığı tarafından yazılı bir açıklama yapılmış ve havayolu şirketini kutlamıştır. 10 milyar doları aşan siparişlerin kalıcı istihdam sağlayacağı da ifade edilmiştir.

Yapılan anlaşmanın bedeli 10 milyar doları aşarken iki ülke arasında 25 bin kişilik kalıcı istihdam meydana getireceği ve aynı zamanda ülkeler arasındaki ekonomik işbirliğinin kapsamını artırarak genişleteceği Dış İşleri Bakanlığının yaptığı açıklamada altı çizilerek belirtilmiştir. Türk Hava Yolları nezdinde Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni kutlayan yetkililer Boeing ve General Electric ile yapılan anlaşma ve işbirliğinin artırılarak yepyeni boyutlara ulaştırılmasını ve yeni ekonomik ilişkileri beklediklerini de vurguladılar. 2023 yılında filonu en yükseklere taşıma hedefinde olan havayolu firması Boeing şirketine verdiği yeni siparişler ile bunu gerçekleştirme yolunda hızla ilerlemektedir. Ülkemizin bayrak taşıyıcı firması olan havayollarının bu hedefine General Electric ile yaptığı anlaşma da yepyeni bir boyut kazandırmıştır.

1876 yılında elektrik ampulünü icat eden Thomas Edison tarafından kurulan General Electric bir dönem Amerika’nın elektrik dağıtımını elinde tutan dünyanın en büyük dördüncü şirketidir. Sadece elektrik üzerinde faaliyet göstermeyen şirket elektronik ve bankacılık sektörlerinde de önemli bir yere sahiptir. Şirketin faaliyet alanları arasında, jet motorları, enerji üretimi, finansal hizmetler, su teknolojileri, proses teknolojileri, medikal görüntüleme, medya, tıbbi cihaz sektörü, nükleer silah başlığı gibi alanlar mevcuttur. Nükleer silah başlığı üretimi 1990’lı yıllarında başında protestolar nedeni ile iptal edilmiştir. Dünyanın en seçkin şirketlerini seçen Financial Times tarafından 1999, 2000, 2001, 2002, 2003, 2004 yıllarında şirketi dünyanın en saygın seçmiştir. Sadece en saygın şirket olmayıp çalışan anneler için en iyi 100 firma içerisinde de olmayı başarmıştır.

Bir cevap yazın

İsim *
E-posta *
İnternet sitesi