Ağrı Ahmedi Hani Havalimanı Adres Tarifi

Ağrı şehrinde bulunan Ahmedi Hani Havalimanı bölge açısından oldukça önemli olduğu için adres tarifi konusunda çok sayıda farklı alternatif seçenek karşımıza çıkabilmektedir. Ağrı Ahmedi Hani Havalimanı adres tarifi ise 100 yıl Mahallesi Unnamed Road, 04000 Yollugazi Köyü olarak geçmektedir.Eğer Ankara ve İstanbul’da ikamet etmiyorsanız Ağrı’ya gelebilmek için aktarmalı uçuşlar gerçekleştirmek durumundasınız. Ahmedi Hani Havalimanı 1997 yılında hizmete açılmasına rağmen büyük uçaklara uygun değildi. Bunun yanı sıra mevsimsel sorunlarda baş gösteriyordu. 2009 yılında ise havalimanı kapsamlı bir tadilattan geçti. Yenilemeler yapılarak bu olumsuz özelliklerden kurtuldu. 2011 yılında ise yeniden hizmete sunuldu. Ahmedi Hani Havalimanı şehrin merkezine 8,5 kilometre uzaklıktadır. Ulaşım için belediyenin otobüslerini, servis ve taksileri kullanabilirsiniz.

Ülkemizin doğuda en uç noktasında bulunan Ağrı, konumu nedeniyle tarih boyunca göç eden insanların geçiş kapısı olmuştur. Geçmişinde köklü bir medeniyet bulunmamasına rağmen, tarihi izlere rastlamak mümkündür. Eğer bir gün yolunuz Ağrı’ya düşerse, meteor çukurunu, Avnik Kalesi’ni, Diyadin Kaplıcaları’nı, Doğu Beyazıt Kalesi’ni, Ağrı Dağı’nı, İshak Paşa Sarayı’nı, Ahmet Hani Türbesi’ni, Beyazıt Eski Camii’si,MeyaMağaraları’nı ve Nuh’un Gemisi olduğu düşünülen kalıntıyı gezmeyi ihmal etmeyin. İshak Paşa Sarayı, aslen külliye olarak inşa edilmiş ve Topkapı Sarayı’ndan sonra gelen ikinci saray olarak kabul edilmiştir. Doğu Beyazıt Kalesi ise kayalıklar üzerine inşa edilmiş muhteşem bir kaledir. Bu kalenin ne zaman yapıldığı tam olarak bilinmemektedir. Ayrıca Eleşkirt Güneykaya Kayak Merkezi’de Ağrı’da bulunmaktadır ve kış tatillerinde vazgeçilmez tatil mekanlarından biridir.

Nuh’un Gemisi, büyük tufandan kurtulan Nuh Peygamber efsaneye göre bir dağın tepesine oturmuştur. Her yıl birçok turist tarafından ziyaret edilen Ağrı Dağı’nın Nuh’un Gemisinin oturduğu dağ olarak bilinir. Nuh’un Gemisi silueti Dağın eteğinde bulunan Üzengili ve Telçeker köyleri arasında yer almaktadır. Eğer Dağcılık sporu ile uğraşıyorsanız ülkemizin ve Avrupa’nın en yüksek dağı olan Ağrı Dağı’na tırmanmadan geçmeyin. Tabi ki bunun için yetkili makamlardan gereken izinleri almanız gerekmektedir.

Bir cevap yazın

İsim *
E-posta *
İnternet sitesi