Akdeniz Üniversitesi ve THY İş Birliği

Akdeniz Üniversitesi bünyesinde yer alan kısa adı AKHUMER olan Havacılık Uygulama ve Araştırma Merkezi öğrencilerinin havacılık eğitimleri hususunda kısa adı THY olan Türk Hava Yolları Hava Akademisi arasında iş birliği yapıldı. THY ile İş birliği yaparak protokolü imzalayan Antalya şehrinde bulunan Akdeniz Üniversitesi havacılık eğitimi alan öğrencilerinin uygulama yaparak sertifika alabilmelerini kolaylaştırmıştır. Görüşülen maddeler üzerine anlaşma sağlayan Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Ünal ile THY Havacılık Akademisi Başkanı Prof. Dr. Kemal Yüksek, protokolü Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Erol Gürpınar, Havacılık Uygulama ve Araştırma Merkez Müdürü Prof. Dr. Mustafa Gülmez gibi yetkililerin katılımı ile üniversitenin Rektörlük Yönetim Kurulu Odası’nda imzaladılar.

İmzalanan protokol gereği Akdeniz Üniversitesi Havacılık Uygulama ve Araştırma Merkezi öğrencileri, Havacılık akademisinin karma ortam ile dijital ortamda verdiği eğitimler sayesinde sertifika sahibi olabilecekler. Diğer kurs ücretlerine oranla Türk Hava Yolları’nın vereceği bu kurs daha avantajlı imkanları kapsamaktadır. Ayrıca üniversitede öğrenci olmayan kişiler de bazı şartları taşıdıkları müddetçe sonunda sertifika alınacak bu eğitime katılabilme şansına sahiptir. Antalya’nın özellikler gençleri için çok güzel bir imkan olan eğitimler AKHUMER ve Uygulamalı Bilimler Fakültesi’nde yapılacaktır. Eğitim ve uygulamalar üniversitenin akademik personeli tarafından ulusal ve uluslararası standartlarda verilecek olup eğitim için gerekli bütün bilgi, belge, dijital veriler Türk Hava Yolları Hava Akademisi tarafından sağlanacaktır.

Bölgedeki özel sektör, sivil toplum kuruluşları, kamu kurumları işbirliği kadar ulusal ve uluslararası kuruluşlarla da eğitim, bilim ve teknolojik iş birliğini önemsediklerini ifade eden Rektör Prof. Dr. Mustafa Ünal, bunu gerçekleştirmek adına imzalanan işbirliği protokolünü gerçekleştirdiklerini belirtti. Yeni kazanımlar sağlayacak yeniliklere açık olan üniversite yapılan işbirliğinin her iki tarafa da önemli kazanımlar sağlayacağına inandığını da sözlerine ekledi. Üniversitenin yakın bir gelecekte Havacılık konusunda çekim merkezi olması adına atılmış bir adım olan bu eğitimler üniversitenin akademik birikimi ve uzman kadrosu tarafından THY’nin teknik desteği ile yapılacaktır. Havacılık yönetim ile ilgili Yüksek Lisans programının ortaklaşa yapılması için iki taraf arasında görüşmelerin devam ettiği bilinmektedir.

Bir cevap yazın

İsim *
E-posta *
İnternet sitesi