Amasya Merzifon Havalimanı Adresi

Elmasıyla ünlü bir şehrimiz olan Amasya iline hava ulaşım olanağı sunan Merzifon havalimanı son zamanlardaki geliştirme çalışmaları neticesinde oldukça modernleşmiştir. Bu noktada havalimanı adres bilgisinin de pek çok farklı platformda yer aldığı bilinmektedir. Aynı zamanda Merzifon Amasya ilinin güzel ilçelerinden birisi olarak da bilinmektedir. Esasında, Elmaların şahının adresi desem hepiniz bilirsiniz. Amasya’dan bahsettiğimi eminim de Merzifon havalimanının bu güzel şehre kattıklarından heberdar mısınız peki? Merzifon ilçesinde yer alan Havalimanı diğer ilçelere ve Amasya şehir merkezine de yakın mesafede olsa da tam olarak adresini şu şekilde belirtebiliriz. Merzifon’a 5 km, havza’ya 28 km, Amasya merkeze ise 47 km mesafede bulunan havalimanı sadece iç hat uçuşlarına açık ve askeri sivil amaçlı hizmet vermektedir.

Amasya’ya yapılan uçuşlar da her ne kadar plan dahilinde olmasa da hava alanının konumu itibariyle ilk ziyaret ve mola noktanız Merzifon ilçesi olacaktır. Merzifon ilçesinden şehir merkezine geçiş yaklaşık olarak 20 dakikalık bir süre almaktadır. Tercihe göre özel ulaşım seçenekleri bulunmakla birlikte dilenirse yakın mesafeden dolayı taksi ile de ulaşım sağlanabilmektedir. Hristiyanlığın doğup büyümesinde hayati öneme sahip 7 kilisenin kurulduğu alana sahip olan Merzifon bu yönü ile de tarihte ayrı bir öneme sahiptir. Malazgirt Zaferi sonucunda Türklerin yaşadığı alanların sınırları içerisine giren bu bölge Tarih boyunca birçok farklı millete ev sahipliği yapmış, birçok kültüre oksijen vermiş, yaşam alanı sağlamakta etken rol oynamıştır. Bu nedenledir ki; bu bölgede yapılan tarihi araştırmalar da, birçok uygarlığa ait kalıntılara rastlanmaktadır. Özellikle Roma İmparatorluğuna ait çok sayıda kale, su kanalı ve köprüler ilgi çekmektedir. Sizlerde tarihi dokuyu içinde barındıran gizemli şehirlere yolculuk yapmayı cezb edici bulanlardansanız eğer Merzifon Havalimanı sizin işinizi daha da kolaylaştıracaktır.

Yeşil Irmak Vadisi, Amasya’nın topraklarını daha da bereketlendirerek ayrıca doğal güzellikleri de gözler önüne sermektedir.Yedi kuğular kuş cenneti, Borabay Gölü, Terziköy Kaplıcası ve Aynalı mağara mutlaka görmenden geri gelmemeniz gereken yerlerdendir.Aynı zamanda oldukça lezzetli bir mutfağa da sahip olan Amasya’nın yiyenleri lezzetten bayıltacak kıvama sahip, kendisiyle aynı ismi taşıyan Amasya Çöreği çay saatlerinin olmazsa olmaz lezzetlerindendir. Ceviz ve haşhaşın muhteşem birleşiminin mayalı hamurla buluşması ancak bu kadar şahane sunulabilir.Keşkek, bakla dolması, patlıcan çullaması ve şıngır kebabı da gittiğinizde tatmadan dönmemeniz gereken diğer lezzetlerdendir.Bütün bunlar Amasya’ya kısa bir kaçamak için yeterli sebeplerdendir sanırım, hele de Merzifon Havalimanı sizlerin hizmetinize sunulmuşken..

Bir cevap yazın

İsim *
E-posta *
İnternet sitesi