Ankara Esenboğa Havalimanı

1955 yılında hizmete açılan Ankara Esenboğa havalimanından önce yine uçuş hizmetlerine devam etmek için farklı ilçelerde farklı uçuş alanları kullanılmış fakat 1955 yılında Esenboğa havalimanının yapımı tamamlandığı için iç ve dış uçuş seferleri Ankara Esenboğa havalimanından yapılmaya başlanmıştır. Yine Esenboğa havalimanı yenileme işlemi 16 Ekim 2006 tarihinde tamamlanarak hizmete açılmıştır. Yeni terminali ile Esenboğa havalimanı Türkiye’nin 2. en büyük havalimanı olma özelliğini taşımaktadır. Havalimanında ihtiyaçlara binaen Klinik, Maliye binası, Eczanı, PTT Şubesi, Garanti Bankası’nın şubesi, farklı bankalara ait ATM’ler, Fast food, Kafeterya, Hediyelik Eşya, Gazete Bayisi gibi hizmetleri bulunmaktadır. Türkiye’de iç ve dış hatları bir arada bulunduran tek havalimanı özelliğine sahip havalimanı, uçuşlarda sağladığı kolaylıkla çok fazla tercih edilmektedir.

Ankara Esenboğa havalimanının yeni iç ve dış hatlar terminalinin özellikleri:
• 168 bin metre karelik alana sahiptir.
• Yılda 10 milyon yolcu kapasitesi bulunmaktadır.
• 18 adet yolcu köprüsü bulunmaktadır.
• 105 check-in (Bagaj verme ve bilet kontrol işleminden geçme) kontuarı bulunmaktadır.
• 18 gidiş, 18 geliş olmak üzere 36 pasaport kontuarı bulunmaktadır.
• 123.000 metre karelik alan üzerine kurulan 4.000 araçlık park kapasitesi bulunmaktadır.
Avrupa Uluslararası Havalimanları Konseyi tarafından yapılan yıllık yolcu kapasitesine göre yapılan yarışmada, Esenboğa havalimanı “5- 10 milyon yolcu” kategorisinde ” Avrupa’nın En İyi Havalimanı” seçilerek büyük başarı elde etmiştir. Aynı zamanda 2009 yılında yapılan yarışmada Ankara Esenboğa havalimanı çevreye duyarlılık, güvenlik, kalite, ticari alanlar ve beceri özellikleri ile de değerlendirilmiştir.

Ankara Esenboğa havalimanına Türkiye’nin her yerine aktarmalı ve aktarmasız farklı firmalar tarafından uçuşlar düzenlenmektedir. Yurt dışı uçuşları da yine bir çok noktaya yapılmaktadır. Havalimanına inen tüm uçuşlar için servis düzenlenmektedir. Servisler uçağın inişinden 25 dakika sonra hareket etmektedir. Hareket noktası havalimanından şehir merkezine doğru yapılmaktadır. Aynı zamanda Aşti otobüs terminalinden Esenboğa havalimanına her yarım saate bir servis kalkmaktadır. Servislerin haricinde kiralık araç, taksi, otobüs ile ulaşım gayet rahat yapılabilmektedir. Bu da insanların zorlanmadan yolculuk yapmalarına yardımcı olmaktadır. Havalimanı tarafından verilen uçuş bilgileri ile tüm uçuşlar takip edilebilmektedir. Uçak rötarları ve rötar bilgileri de yine aynı şekilde takip edilebilmektedir.

Bir cevap yazın

İsim *
E-posta *
İnternet sitesi