Ankara Malatya THY Ucuz Uçak Bileti Sorgula

Ülkemizin başkenti olan Ankara ilinden Güney Doğu Anadolu bölgesinde yer alan Malatya iline gitmek isterseniz birden fazla ulaşım seçeneği ile karşılaşırsınız uçak ile yapacağınız seyahatlerde THY firmasından seferlerin saatlerini, bilet fiyatlarını ve ucuz biletleri internet üzerinden sorgula uygulamalar bulunmaktadır. Ankara Malatya THY ucuz uçak bileti sorgula gibi bir içeriği internetteki arama motorunda aratarak karşınıza çıkan seçenekler sayesinde daha detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz. Malatya ili kayısı meyvesi yetiştiriciliği meşhurdur.

Malatya şehrini giderseniz gezebileceğiniz pek çok yer bulunmaktadır. Hem tarihi hem de dinlenebileceğiniz pek çok mekâna ev sahipliği yapan Malatya’da Battalgazi Ulu Cami bu tarihi mekânların başında gelmektedir. 1. Alâeddin Keykubat zamanında inşa ettirilen bu cami Selçuklu mimarisini yansıttığı için de mühim bir eserdir. Somuncu Baba Türbesi ve Külliyesi de bir diğer önemli tarihi yapıdır. Türbenin etkileyici mimarisi ile beraber etrafı da doğal güzelliklerle bezelidir. Doğal güzellikleri ziyaretçilerine huzur vermektedir. Somuncu Baba Türbesini ziyaret ederseniz mutlaka Tohma Kanyonuna da bir yürüyüş yapmalısınız. Tohma kanyonu boyunca yürüyüş yapabileceğiniz parkurlarla beraber yüzme alanları da vardır. Yusuf Paşa Bedesteni ise Osmanlı dönemine ait eserler arasındadır ve Osmanlı kapalı çarşı mimarisini yansıtmaktadır. Ayrıca Malatya’da İnönü Üniversitesi adı ile bir tane de üniversite bulunmaktadır. Malatya Havaalanı adı ile bir tane de hava limanı vardır.

Malatya gezip görülecek yerlerinin yanı sıra yöresel lezzetleri ile de öne çıkmaktadır. Gırık, banık ve lahana köftesi köfte çeşitleri içerinde bu yöreye özgü lezzetleridir. Çorba olarak da kara çorbası Malatya’ya özgü lezzetli bir çorbadır. Analıkızlı gene bu yöreye has bir lezzet olarak karşımıza çıkmaktadır. Malatya ile özdeşleşen kayısısı pek çok yemeğe de eşlik etmektedir. Bu yemeklerin başında ise kayısılı kavurma gelmektedir. Pimpirim çorbası da bir diğer farklı lezzetidir. Pimpirim çorbasının içerisinde türlü bakliyatlar ve semizotundan yapılmaktadır ve oldukça da sağlıklıdır. Tatlılar içerisinde de kayısı tatlısı öne çıkmaktadır. Çayın yanında vazgeçilmez olan tatlardan Malatya kömbesi ise herkesin keyifle yiyebileceği bir hamur işidir.

Bir cevap yazın

İsim *
E-posta *
İnternet sitesi