Antakya – Eskişehir Uçuş Sorgula

Türkiyenin uluslararası hudut kapısı olarak kabul edilen Hatay Havalimanı Antakya şehrine 25 kilometre uzaklıkta olup Eskişehir Anadolu Havalimanı arasında uçuş yapmak için sorgula işlemleri sonucunda sefer bulunamamaktadır. Antakya ve bölge halkına yoğun olarak hizmet veren Hatay Havalimanından Eskişehir iline uçuş yapmak isteyenler uygun bileti almak için sorgula işlemlerini yapmaları gerekir. Yapılan sorgulama işlemleri neticesinde iki nokta arasında direkt veya aktarmalı seferlerde bilet olmadığı görülecektir. Hatay Havalimanından Eskişehir’e havayolu ile ulaşım sağlamak isteyenler Kütahya Zafer Havalimanı’nı kullanabilirler. Sabahın ilk ışıklarının etrafı aydınlattığı 05.10’da havalanan Türk Hava Yolları firmasının uçağı İstanbul Atatürk Havalimanı üzerinden aktarma ile Kütahya Zafer Havalimanına 13.25 gibi iniş yapmaktadır.

Ortalama 8 saat 15 dakika süren hava yolculuğunu neticesinde Kütahya Zafer Havalimanına iniş yapan yolcular terminal alanında bulunan ticari taksiler, toplu taşıma otobüsleri, araç kiralayarak veya HAVAŞ servislerini kullanarak otogara ulaşım sağlayabilir. Otogardan Kütahya’ya 80 kilometre mesafedeki Eskişehir’e geçilebilmektedir. Karşılıklı seferler şeklinde yapılan uçuşlar Kütahya’dan 14.55’de yapılmaktadır. Öğlen 14.55’te başlayan yolculuk ortalama 3 saat 40 dakika sonrasında Hatay Havalimanında sona ermektedir. İstanbul ve Ankara Esenboğa Havalimanlarından iki aktarma yapıldığında uçuş süresi bekleme süresine göre değişerek en kısa 7 saat 15 dakika iken en uzun 10 saat 35 dakika kadar sürmektedir. Bilet fiyatları ise bir aktarmalı 900 TL civarında olup iki aktarma yapıldığında 5 bin civarlarında olmaktadır.

Yılın her mevsiminde nerede ise güneşli olan Antakya şehrine en doğru seyahat zamanı hava şartları düşünüldüğünde bahar aylarıdır. 23 Temmuz tarihinde Hatay’da yapılan festivallerden dolayı yaşanan yoğunluk sebebi ile bilet fiyatları ciddi manadan artış göstermektedir. Biletleri daha uygun fiyatlara almak isteyenlerin seyahat planını aylar öncesinden yapıp biletlerini almaları gerekir. Akdeniz Mutfak Günlerinin büyük ilgi gördüğü rota Gastronomi turlarının en önemli duraklarından biridir. Kekik ile beslenen hayvanların etlerinden yapılan yemekleri ile ünlü Hatay’a gidenlerin Uzun Çarşı’dan ezme peynir, bal, kaymak, küflü çökelek ve biber salçası, peynir, zeytinyağı, susam, kekik ve çörekotundan hazırlanan katığı almaları tavsiye edilir. Fellah köfteyi, yoğurt aşı, kaytaz böreği, etli aşur, abugannuş, cevizli biber ve humus tadılmadan şehirden ayrılmamak gerekir.

Bir cevap yazın

İsim *
E-posta *
İnternet sitesi