Bingöl Havalimanı Yol Tarifi

2013 yılında Bingöl şehrinin güneydoğusunda hizmete giren Bingöl Havalimanı şehir merkezine yaklaşık olarak 20 kilometre uzaklıkta bulunduğundan yol tarifi ile bulunması oldukça kolay olmaktadır. Şehir merkezine 20 kilometre uzaklıkta bulunan Bingöl Havalimanına yol tarifi ile özel araçla ulaşımı en fazla 23 dakika kadar sürmekte olup bu ulaşım toplu taşıma araçları veya ticari taksi ile de yapılabilir. Şehir merkezinin güneyinde bulunan Çeltiksuyu mevkiinde 1059 metre rakımlık arazi üzerine kurulan Bingöl Havalimanı’nın inşaatına 1995 yılında başlanmıştır. Alt temel seviyesinde iken 2001 yılında yayınlanan genelge ile doğal maniler sebebiyle yarım bırakılmış, daha sonra yapılan yenileme ve eklemeler ile alan 2013 yılında hizmete açılmıştır.

Şehir merkezinden özel araçla yola çıkılıp biraz ilerlendikten sonra Çiçekdere Köyü yolu yönünde güneybatı yönüne doğru ilerlenir, sonrasında Çiçekdere Köyü yolu yönünde tam sağa dönülerek 3 kilometreden biraz fazla ilerlenir. Bingöl Sancak yolu yönünde sola dönülüp 5 kilometre gidildikten sonra Sancak Adaklı yolu yönünde bir kilometre kadar devam edilir ve sağa dönülür. Elazığ Bingöl yolu olan D 300 yönünde dümdüz ilerlendikten sonra 2,8 kilometre kadar yol boyunca ilerlenir. Kurtuluş Caddesi D 950 yönünde hafif sağa dönerek 2,2 kilometre D 950 boyunca gidilir. Diyarbakır yolu Genç Caddesi D 950 yönünde sola dönülür 4,6 km sonra sola dönülüp 4,2 km ilerlendikten sonra sağa dönüp 0,3 kilometre sonra havalimanına ulaşılır.

Bingöl Havalimanı, 2300 * 45 metre uzunluğunda beton kaplama piste, 167,50 * 24 metre ebatlarında taksiyoluna, 110 * 120 metrelik aprona sahiptir. Alanda 9 adet nöbetçi kulübesi, 12.07.2013 yılında açılıp ilk uçuşun 13 Temmuz’da yapıldığı İç Hatlar terminali, giriş kontrol binası, teknik blok ve kule, Devlet Hava Meydanları İşletmesi hizmet binası, ısı merkezi, su deposu, güç merkezi, itfaiye binası, iş makineleri garajı ve sundurması bulunmaktadır. Dış hatlar terminali bulunmayan alana Türk Hava Yolları, Anadolujet ve Pegasus hava yolları uçak seferleri düzenlemektedir. Şehirden, Türk Hava Yolları İstanbul Atatürk Havalimanı’na, Pegasus Havayolları İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’na, Anadolujet ise Ankara Esenboğa Havalimanı’na sefer düzenlemektedir.

Bir cevap yazın

İsim *
E-posta *
İnternet sitesi