Bir ilk yaşandı fotoğraf çekince uçak geri döndü

Türk Hava Yollarının İstanbul’a yolcu taşıyan ve İspanyanın Endülüs bölgesinde yer alan kentlerinden olan Malaga’dan kalkan Boeing 737 modeli uçağında bir yolcu tarafından görevlinin fotoğrafının çekilmesi uçağı geri döndürdü. THY’den edindiğimiz bilgilere göre Malaga İstanbul seferindeki uçak kalkışa geçmeden az önce uçak henüz pistin girişinde iken yolculardan birisi kabin görevlilerinden birinin fotoğrafını izin almadan çekmeye başlamış. Bunu gören ve rahatsız olan kabin memuru durumu pilota intikal ettirince pilot da ani bir karar alarak uçağı geri döndürmeye karar verir. Ardından kule ile irtibata geçerek geri dönme talebini kuleye ileten pilot kuleden onay alınca uçağı geri döndürür.

Türk Hava Yolları pilotu uçağı pist başına geri döndürdüğü zaman uçağa polis çağrılır ve kabinde görevli memurun izinsiz bir şekilde fotoğrafını çeken yolcu polise teslim edilerek uçaktan indirilir. Türk Hava Yolları uçağının bir saat rötar yapmasına neden olan işlemler tamamlandıktan sonra uçağın seferini tamamlanmak üzere havalandığı bildirildi. Türk Hava Yolları ile İstanbul ile Malaga arasında tarifeli ve direk seferler düzenlenmektedir. Türk ve yabancı bir çok yolcunun yolculuk yaptığı Malaga – Atatürk hava limanı hattında direk uçuşlar 4 saat 40 dakika gibi bir sürede gerçekleştirilmektedir. Ayrıca bu hatta sefer yapan hava yolu şirketleri arasında en cazip bilet fiyatları THY tarafından verilmektedir.

Daha önce de böyle talihsiz olayların yaşanıp yaşanmadığını sorduğumuz hava yolu şirketi yetkilileri tarafından çok sık rastlanmasa da bu ve benzeri olayların olabildiği, böyle durumlar karşısında gerekli olan prosedürü işlettikleri, uçağın geri dönme kararının pilotun inisiyatifinde bir kara olarak görünse bile prosedürde yer alan bir yöntem ve karar olduğu belirtilmektedir. İspanya polisine teslim edilerek uçaktan indirilen yolcunun akıbeti hakkında herhangi bir bilgiye ulaşılamazken yolcunun indirilmesi, konu ile ilgili tutanakların düzenlenmesi ve gerekli diğer işlemlerin tamamlanması sonrasında uçağın İstanbul’a yolcularını taşımak üzere havalandığı açıklaması yapıldı. Hava yolu ulaşımının tercih ediliği zamanlarda bu ve benzeri durumlar göz önünde bulundurularak yolculuk planının yapılması yolcular için stresi azaltıcı bir yöntem olabilir.

Bir cevap yazın

İsim *
E-posta *
İnternet sitesi