Borsada THY 1 yılda 3 e katlandı

Yatırımlarıyla hızla büyüdüğü bilinen Türk Hava Yolları tarihinin en iyi performanslarına imza atmaya hazırlandığını da ifade ederek borsada 1 yılda 3’e katlanıp zirveye çıktığı görülmektedir. Borsada bir yılda 3 kat artış gösteren THY, son bir yılda borsa endeksinin yüzde 48 yükseldiği, bu süreçte THY’nin hisselerindeki artış yüzde 180.8 oldu, geçen haftayı da yüzde 8.7’lik yükselişle 13.59 liradan tamamlayan THY tarihinin en yüksek kapanış fiyatına ulaştı. Piyasa değeri bir yıl önce 6 milyar 679 milyon lira olan THY’nin bu yıl ki piyasa değeri ise 18 milyar 759 milyon liraya çıktı. Değerini üçe katlayan THY’nin hisse senetlerindeki yükselişin fitilini yabancı yatırımcıların ateşlediği ifade edildi.

Türk Hava Yollarının Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı, sadece Avrupa bakışlı büyümenin ve gelişmenin yeterli olmayacağını ifade ederek global bir şirket olmak için yakın gelecekte çok önemli bir noktaya geleceğini bildikleri Afrika, yaklaşık 10 yıl içerisinde dünya ekonomisinin yüzde 50’sini meydana getireceği tahmin edilen Çin ve Hindistan pazarlarında olmak gerektiğini anlattı. Çin ve Hindistan pazarlarının kapalı pazar olduğunu, uçuş hakkı almada zorlanıldığını bu zorlukları aşabilmek için akıllı işbirlikleri ve yeni iş ortakları bulmak gerektiğini ifade eden Aycı, gelecekte ne kadar önemli olduğu yetkililer tarafından bilinen Afrika ve Asya’yı yeniden keşfettiklerini ve bundan dolayı da bir numara olduklarını vurguladı.

Teknoloji ile hayatı dönüştürürken, yeniliklerin peşinde koşarken açık fikirli olmak gerektiğini, dünyadaki savaşların çoğunluğunun teknolojinin yanında lojistikten dolayı kaybedildiğini, Türkiye’nin lojistik konusunda büyük yatırımlar yaparak büyüdüğünü, hızla büyüyen THY’nin arkasında da inanılmaz bir lojistik zekâsı olduğunu ifade etti. Dünyanın tek bir kutuptan ibaret olmadığını algılamak gerektiğini vurgulayan Aycı, Türkiye’nin uluslar arası yolcu taşıması bakımından, en fazla uluslararası yolcu taşıyan dünyanın 6.hava yolu şirketi olduğunu açıkladı. Seyahat beklentisi normal seyahat edenlere göre farklı olan teknoloji ile yetişmiş Y kuşağının en akıllı seyahatini teknoloji sayesinde yakaladıklarını bunu yakalayabilmek için üniversitelerle yakın çalıştıklarını bildirdi, bu yenilik ve çalışmalarla THY bir yılda yükselişini üçe katlamıştır.

Bir cevap yazın

İsim *
E-posta *
İnternet sitesi