British Airways THY uçağını aldı

Ülkemizin bayrak taşıyıcı hava yolu ulaşım firması olan Türk Hava Yolları 2006 yılında filosuna dahil ettiği Boeing B737-800 tipi yolcu uçağını filodan çıkarması üzerine bu yolcu uçağını British Airways hava yolu firması satın aldı. Birleşik Krallık hava yolu ulaşımının en büyük firması olan British Airways, Türk Hava Yolları şirketinin filosundan çıkardığı jet motorlu Boeing B737-800 tipi yolcu uçağını aldı ve kendi renklerine boyadı. Sosyal medya sitelerinden Twitter kullanıcısı @AnalystTK isimli kişinin yayınladığı fotoğraflarda THY’nin 2006 yılında filosuna TC-JGJ kuyruk tescilli ile kayıt ettirdiği B737-800 tipi uçağın British Airways renklerine boyandığı görülmüştür. Henüz tescili değişmeyen uçağın British Airways’in Güney Afrika’daki kuruluşu Comair’e gönderileceği yetkililer tarafından belirtilmiştir.

British Airways, filosundaki uçak sayısı, gerçekleştirdiği dış hat uçuş noktaları ve iç hat uçuşları baz alındığında Birleşik Krallık’ın en büyük ve ulusal hava yolu firmasıdır. İngiltere’nin ulusal havayolları olan firma, taşınan yolcu sayısı baz alındığında ülkenin en büyük firması olan Easyjet’ten sonra gelen ikinci firma olarak bilinmektedir. Birleşik Krallık’ın en büyük havaalanı olan Hearthrow Havalimanı’ndan yaklaşık olarak 90 ülkeye uçuş yapmaktadır. Oneworld ittifakının kurucu üyelerinden biri olan firma toplam 200 farklı noktasına hizmet vermektedir. Ülkemizin en büyüklerinden olan THY ise, 1933 yılında ilk adı Havayolları Devlet İşletme İdaresi olarak kurulmuştur. Sistemli çalışma ve gelişen filosu ile Güney Avrupa’nın en büyük firması olmayı başarmıştır.

THY’nin filosundan çıkardığı Boeing B737-800 tipi yolcu uçağı ise, kısa ve orta menzilli, tek kolidorlu, düşük fiyatlı, dar gövdeli ve jet motorlu havayolu uçağıdır. Boeing yolcu uçaklarının B737 dışında 707 ve 727 versiyonları da bulunmaktadır. B 737’nin bulunan dokuz versiyonundan -600, -700, -800 ve -900 sürümleri hala üretim halindedir. Tasarısı ilk olarak 1964 yılında yapılan yolcu uçağı ilk uçuşunu 1967 yılında gerçekleştirmiştir. İlk uçuşundan sonra havayolu seferleri 1968 yılına kadar ertelenmiş ve 1968 yılının Şubat ayında havayolu seferlerine başlamıştır. 1967 yılından günümüze aralıksız üretilen bu uçaklar dünyada 114 ülkeden 360’a yakın firmada yaklaşık 737 uçağı ile hizmet vermektedir. Boeing B737 en çok sipariş alan ve üretilen jet hava yolu uçağıdır.

Bir cevap yazın

İsim *
E-posta *
İnternet sitesi