Çanakkale Gökçeada Havalimanı Nerede

Çanakkale şehrinde yer alan Gökçeada Havalimanı uçuş trafiği açısında  gün geçtikçe yoğunlaştığı için söz konusu havalimanının nerede olduğuna dair soruların sayısı gün geçtikçe artmaktadır. Çanakkale Gökçeada ülkemizin en büyük adasıdır ve havalimanı 2010 yılında faaliyete geçmiş, 2011 yılından itibaren ise yurt içi uçuşları açılmış ve adanın merkezine 2,5 kilometre uzaklıktadır. Çanakkale Gökçeada Havalimanı nerede sorusunun yanıtı ise, Fatih Mahallesi’nde, Havalimanı Caddesi, 17760 Gökçeada’da ülkemizin en batısında kalan İnciburnu’ndadır. Küçük gövdeli uçaklar için de iniş kalkış izni verilmektedir. Özellikle yaz aylarında ada yerli ve yabancı tatilciler tarafından yoğun ilgi görmektedir. 1970 yılından önce Gökçeada, İmroz adası olarak biliniyordu. Adaya ulaşım havayolu haricinde Çanakkale’den kalkan feribotlar ve deniz otobüsleri ile yapılmaktadır. Yine adanın içerisinde ise her tür ulaşım aracı mevcuttur.

Merkezi haricinde 10 adet farklı yerleşim alanı bulunan ada, berrak denizi ve temiz sahilleri ile bilinmektedir. Bunun haricinde birbirinden farklı türde canlıların yaşadığı sular olduğu için sualtı parkı da burada bulunmaktadır. Dalış sporu ile uğraşan kimselerde genellikle bu alanı seçmektedirler. Gökçeada organik tarımda baya ilerlemiş ve pilot bölge olarak seçilmiştir. Bu nedenle karadaki yaşan koruma altına alınmıştır ve aynı zamanda organik tarım konusunda bir marka haline gelmiştir. Organik tarımda ise zeytincilik, en eski uğraşlardan biridir. Bu adada 400 yaşında zeytin ağaçları görmek mümkündür. Serbestçe otlayan kekik ve yabani otlarla beslenen keçi ve koyunları adanın her yerinde görme şansınız vardır. Yine bu hayvanlardan elde edilen organik etler, ada yemeklerinin tadına tat katmaktadır.

Gökçeada’da konaklamak istiyorsanız resort oteller yerine genellikle ada sakinlerinin işletmekte olduğu ucuz butik otelleri tercih edebilirsiniz. Konaklama ücretleri Ege sahilinde bulunan diğer illerden çok daha uygundur. Eskiden Rumların yaşamış olduğu bu topraklarda eski Rum evlerini görmeniz muhtemeldir. Yine kentsel sit alanları olarak ilan edilmiş, Bademli, Zeytinköy, Tepeköy ve Dereköy’lerini ziyaret edebilirsiniz.Yine Aydıncık ve Kefalos plajlarından ve rüzgarlardan ötürü yığılan kum tepelerinin arasındaki tuz gölünü ziyaret edebilirsiniz. Yaz mevsimlerinde buharlaşan göle herhangi bir akarsu ya da dere akıntısı bulunmamaktadır. Bu gölde oluşan tuz ise adanın tuz ihtiyacını karşılamaktadır. Gölden çıkan siyah çamurun içeriğindeki bol kükürt ise birçok hastalığa iyi geldiği söylenmektedir

Bir cevap yazın

İsim *
E-posta *
İnternet sitesi