En uzun uçuş THY ile ne kadar sürer

Türk Hava Yolları son yıllarda yapmış olduğu direk uçuşlarda menzil artış denemelerinde kendi rekorunu kırarak Şili’ye yaptığı sefer ile en uzun uçuş saati denemelerine bir yenisini daha eklemeyi başardı. Bir Güney Amerika seyahatinde İstanbul’dan kalkan Türk Hava Yollarına ait uçak 14 bin 420 km’lik uçuşla Şili’nin başkenti San Tiago’da bulunan Arturo Merino Benitez havalimanına 16 saat 15 dakika sürede iniş yaptı. Bu güne kadar gerçekleştirdiği en uzun direk uçuş olarak kayıtlara geçen bu iki havaalanı arasında tarifeli uçuşlarla yapılan yolculuklar genellikle aktarmalı olarak gerçekleştirilmektedir. Aktarmalı uçuşlar içinde en çok süre alanı iki aktarma ile 34 saat 20 dakika olarak kayıtlara geçmektedir.

Tarifeli uçuşları arasında İstanbul Atatürk hava limanından Japonyanın başkenti Tokyo’da bulunan Narita Uluslar arası hava limanına yapılan tarifeli ve direk yapılan seferler 11 saat 40 dakikada tamamlanmaktadır. Saat 02:10 da İstanbul’dan kalkan uçak saat 19:50’de Narita hava limanına iniş yapmaktadır. Bu yolculuk esnasında geçen süre 17 saat 40 dakika gibi görünse de dünyanın coğrafi şeklinden ve meridyenler arasındaki zaman farklılığından dolayı 6 saatlik bir kayma söz konusu olmakta ve 11 saat 40 dakikada yapılan yolculuk yerel saatle 17 saat 40 dakikada yapılmış gibi görünmektedir. Türk Hava Yollarının yapmış olduğu diğer uzun uçuşlar yine Atatürk Havalimanı kalkışlı olarak yapılmaktadır.

8 saat 55 dakika ile Bankok Tayland’da konumlu olan Suvarnabhumi hava alanına, 9 saat 15 dakikalık uçuş ile Çin Halk Cumhuriyetinin başkenti Pekinde faaliyette olan Beijing Capital Uluslar arası havalimanına, 10 saat 25 dakikalık uçuş ile Malezya’nın başkenti Kuala Lumpur’da faaliyette olan Kuala Lumpur Uluslar arası hava limanına direk yapılan diğer uzun uçuş saatli yolculuklardır. Her ne kadar 30 – 35 saatleri bulan aktarmalı seferler var olsa da hava limanlarındaki bekleme ve aktarma süreleri de bu saatlerin içinde yer aldığından yukarıda yer alan Şili örneğindeki gibi gerçek uçuş süresini yansıtmayabilmektedir. Aktarmalı uçuşlarda sadece toplam yolculuk süresini öğrenme açısından bu saatler bir fikir vermektedir.

Bir cevap yazın

İsim *
E-posta *
İnternet sitesi