Erzincan Havalimanı yol tarifi

Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü tarafından işletilen Erzincan Havalimanının şehir merkezine 9 kilometre uzaklıkta bulunup yol tarifi alındığında ortalama 11 dakika kadar sürmektedir. Antalya, İzmir, İstanbul, Ankara ve Medine şehirlerine seferler bulunan Erzincan Havalimanı 1988 yılında hizmete başlamış olup alandan şehir merkezine ulaşım yol tarifi üzerine özel araçlarla, ticari taksiler ve dolmuş taksiler tarafından sağlanmaktadır. Yıllık 3 milyon civarlarında yolcu kapasitesine sahip olan havalimanında iç hatlar terminali mevcuttur. İç hatlar terminali içerisinde PTT şubesi, rent a car ofisleri, cafe, büfe ve sağlık hizmeti imkanları bulunmaktadır. 3000 * 45 metre beton kaplamalı piste, 334 araçlık 11 otobüs park kapasiteli otoparka sahiptir.

Erzincan şehrinin merkezinden özel araç ile havalimanına yol tarifi şu şekildir:
 Amasya Erzurum yolu aynı zamanda Sivas Erzincan yolu olan D 100, E 80 yönünden Hürrempalangası köyü yolu konumuna doğru yaklaşık 1,4 kilometre güneydoğu yönünde ilerlenir
 Sivas Erzincan yolu D 100 ve E 80 yönündeki rampaya girdikten sonra 16,2 kilometre daha gidilir
 Hilal sokak yönünde sağa dönülüp 37 metre ilerlenir
 Hilal sokak yönünde sağa dönüp 0,3 kilometre gidilir
 Uğur Mumcu caddesi yönünde sola dönülüp 0,8 kilometre sonra
 D 887 yönünde sağa dönüp 0,3 kilometre ilerlenir
 Erzincan Havalimanı girişi yönünde sola dönüp 85 metre ilerlenir ve devam edilir
 U dönüşü yapılıp 0,2 kilometre ilerlendikten sonra havaalanına ulaşılır.

Havaalanından Erzincan şehrinden ülkemizin havayollarından SunExpress, Türk Hava Yolları, Anadolujet, Pegasusu Havayolları, Onur Air firmalarının uçak seferleri bulunmaktadır. SunExpress şirketinden, İzmir Adnan Menderes Havalimanına, Türk Hava Yollarından İstanbul Atatürk Havalimanına ve Medine şehrine, Anadolujet firmasından Ankara Esenboğa Havalimanı ve Sabiha Gökçen Havalimanına, Pegasus Havayollarından İstanbul Sabiha Gökçen ve İzmir Adnan Menderes Havalimanına, Onur Air firmasından ise Antalya Havalimanına günün ve haftanın belirli saatlerinde uçuş bulmak mümkündür. Şehirden uçak ile yolculuk eden yolcu sayısı 5 Mart 2011 tarihinde açılan yeni terminal binası sebebi ile her geçen gün artmaya devam etmektedir. Ergan Dağı projesinin tamamlanması durumunda bu sayının daha da artacağı planlanmaktadır.

Bir cevap yazın

İsim *
E-posta *
İnternet sitesi