Eskişehir Anadolu Havalimanı

Eskişehir Anadolu Üniversitesinin Tepebaşı mevkiinde bulunan İki Eylül Kampusunun içinde yer alan Anadolu Havalimanı havacılık eğitimi için kampusta kurulmuş olup zamanla adı Hasan Polatkan Havalimanı olarak değiştirilmiştir. Eskişehir ilimizdeki Hasan Polatkan Havalimanı eski adı ile Anadolu Havalimanı havacılık konusunda Türkiye için önemli bir eğitim merkezi olan Anadolu Üniversitesi Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesine ait bir havalimanıdır. 1980’li yıllarda özelde hava taşımacılığı işletmesi için hak verilen Anadolu Üniversitesi 2007 yılının 21 Haziran ayında Türk Hava Yollarının İstanbul Atatürk Havalimanı’na gerçekleştirdiği karşılıklı seferler ile sivil havacılıktaki hizmet hayatına başlamıştır. Temmuz ayında Brüksel’e yaptığı seferle uçuşlar devam etmiştir. 2015 yılına gelindiğinde Anadolu Havalimanı’nın adı Hasan Polatkan Havalimanı olarak değiştirilip bu şekilde kullanılmaya başlamıştır.

Eskişehir’de bulunan havaalanının meydan turu güneyine askeri trafik nedeniyle geçilmesinin yasak ve tehlikeli olmasından dolayı kuzey yönünde yapılmaktadır. Bu meydan Anadolu Üniversitesi Sivil Havacılık Yüksek Okulu tarafından pilot eğitimi için de kullanılmaktadır. Yurt içi ve yurt dışı seferlerin yapıldığı alandan Brüksel’e Türk Hava Yolları, Brussels Airlines ve Pegasus tarafından uçuşlar düzenlenirken Lyon’a Türk Hava Yolları, Corendon Airlines , Nürnberg’e ise Türk Hava Yolları ulaşım sağlamaktadır. Genellikle yurt dışı hatlarda daha aktif kullanılan havalimanı İstanbul ile başlayan hizmet ağını zamanla geliştirmiş ve genişletmiştir. Yurt İçi seferlerde aktif hizmet veren iki firma bulunmaktadır. Türk Hava Yolları ve Pagasus havayolu firması ile İstanbul, Trabzon, Diyarbakır, Adana, Gaziantep ve Dalaman şehirlerine ulaşım sağlanmaktadır.

İstanbul ile Eskişehir arasında inşa edilen Yüksek Hızlı Tren beklenenden daha fazla rağbet görmüştür. Yüksek Hızlı Tren alternatifi, uçak yolculuğu için en az iki saat önce havaalanında bulunulma şartı, mesafenin zorlu bir uzaklıkta olmaması Eskişehir ile İstanbul arası uçuşların tercih edilme oranını düşürmüştür. Hal böyle olunca İstanbul seferleri durdurulmuş mesafesi uzak ve daha çok tercih edilen Trabzon, Dalaman, Gaziantep, Diyarbakır, Adana gibi rotaların sefer sayısı artırılmış İstanbul seferleri ise azaltılmıştır. İç Hatlar terminali ve dış hatlar terminallerinde gelen giden yolcuların kullanabileceği salonlar, otopark, yolcuların alışveriş yapıp uçuş saatine kadar oyalanabilecekleri hediyelik eşya mağazaları, kafe, uçuş bilgilerinin kontrolü ve onaylama işleminin yapıldığı check-in bölümü, bagaj alım işlemleri için bagaj bölümü ve idari bölümler bulunmaktadır.

Bir cevap yazın

İsim *
E-posta *
İnternet sitesi