Hatay Havalimanı Adres

Künefenin anavatanı olan Hatay son dönemlerde Havalimanının açılmasının etkisiyle daha da hızlı büyürken damaklarda tat bırakan mutfağıyla da gurmelerin tek geçtiği adrestir. Tarihte ki önemi de çok büyük olan Hatay, son zamanlarda havalimanının etkisiyle de turist ziyaretleriyle de dikkat çeken adres olmuştur. Birçok medeniyeti aynı çatı altında barındıran bir beşiktir Hatay. Hoşgörünün, sevgi ve saygının, en önemlisi empatinin bu derece geniş yankılandığı nadide şehirlerimizden biridir.

Havalimanı şehir merkezi Antakya’da topboğazı ile serinyol arasında bir mevkide kalmaktadır. Şehir merkezine 20 km kadar bir mesafede bulunmakta, aynı zamanda ulaşım sorunu da bulunmamaktadır. Tam adresi Paşaköy Mahallesi, Havalimanı Caddesi, 1/1, 31121 Hatay olarak geçmektedir. Türkiye’nin en güneyinde bulunan bu güzel şehir,bir çok ilçesinden denize açılan bir kapıdır adeta.Saymakla bitiremeyeceğimiz turistik güzellikleri ile önümüzde ki yıllarda yıldızının daha da parlayacağını ön görmek zor olmasa gerek.Özellikle Türkiye’nin en uzun, Dünya’nın ise en uzun 10. Sahil şeridi olan Samandağı çevkik plajı gelmişken görülmesi gereken yerlerden.Genelde yılın belli kesimlerinde dalgalı olan deniz, sonbaharla birlikte şehrine doyum olmayacak bir dinginliğe bürünür. Samandağı’na kadar gelmişken Roma Devrinde yapılan Titus Tünelini ziyaret etmeden dönmek olmamalı tabii.7 metre yüksekliğinde, 130 metre genişliğinde olan bu tünel insan eliyle yapılmış ilk uzun tünel olarak kabul görmüştür.

Hatay merkezde bulunan Sempiyer Kilisesi, Hristiyanlar için ayrı bir öneme sahiptir. Her yıl binlerce turist sadece kilise ziyareti için bile Hatay ziyaretlerini gerçekleştirmektedir. Hatay Havalimanının 2007 yılında hizmete açılmasının ardından bu ziyaret sayıları daha da artmıştır. Sempiyer kilisesi kadar olmasa da yine çok büyük öneme sahip 2. değerli kilisemizde Katolik Kilisesidir. Bu 2 kilisede günümüzde hala hizmet vermeye devam etmekte özellikle Katolik Kilisesinin çan ve ayin sesleri her pazar duyulmaktadır. Hatay mutfağı ve tarihi uzun çarşısı ile de ayrı bir yer eder gönüllerde. Bir merkezin etrafında sıra sıra sokaklardan oluşan gezmeye, dolaşmaya, doyuma ulaşmaya belki de bir ömür tüketmek gerekirken, söz konusu alışveriş olduğunda birkaç saat içerisinde tamamlayacağınız özellikte bir mekandır burası. Tüm ihtiyaçlarınızı bir arada bulabileceğiniz, kendi içerisinde kısımlandırılmış ince uzun sokaklar. Hatay’dan bu kadar bahsetmişken tavuk döner ve künefeye gelmezsek olmaz tabi. Künefe ve tavuk dönerin en nadide adresidir Hatay. Anlatırken bile ağzınız sulanıyordur eminim. Havalimanı sayesinde yolculuklarda bu kadar keyifli iken gelmemek, gelip de yememek olmaz öyle değil mi?

Bir cevap yazın

İsim *
E-posta *
İnternet sitesi