Iğdır Havalimanı en yeni adresi

2012 yılında hizmete giren Iğdır havalimanı iç hat seferleri düzenlemeye müsait olan en yeni ve güncel havalimanları arasın yer alan havalimanıdır, havalimanı esasında ilk kurulduğu yıllarda Iğdır Havalimanı olarak isimlendirilmektedir. Ancak 15 Temmuzdan sonra havalimanının ismi Şehit Bülent Aydın Havalimanı olarak değişmiştir. Havalimanında günümüz itibariyle sadece iç hatlar uçuşları düzenlenmektedir. Şehir merkezine 16 km mesafedeki havalimanına farklı araçlarla ulaşmak mümkün olmaktadır. Bu doğrultuda otobüs, minibüs ve taksi gibi vasıtalarla şehir merkezinden havalimanına ulaşım sağlanmaktadır. Ülkemizin en doğusunda yer alan havalimanı olarak da tanımlanan Iğdır Havalimanı, THY tarafından düzenlenmiş olan reklam filminin de çekimlerinden kullanılmıştır.

Iğdır havalimanı pek çok özellik bakımından diğer havalimanlarından ayrılmaktadır. 945 metre yüksekliği ve özel uzunluk kaplama mukavemet özelliği sayesinde etkili bir kullanım özelliği bulunan havalimanının 75 araçlık otoparkı da bulunmaktadır. Sivil havalimanı statüsünde yapılan havalimanı, LTCT koduna sahip bir havalimanıdır. Ayrıca terminal yapısının toplam büyüklüğünün 3500m2 olduğu havalimanı, coğrafi koordinat olarak da; 39 derece 58’ 59’’N, 43 derece 51’59’’E olarak tanımlanmaktadır. Şehrin yaklaşık olarak 16 kilometre uzağında bulunan havalimanı, 3 bin metre x 45 metre ölçülerinde bir pistte sahip olmaktadır. Ayrıca 250 metre x 24 metre taksirut özelliğine sahip olan havalimanının 5 adet de uçak parkı bulunmaktadır. Bunun yanı sıra toplamda 240 metre x 120 metre ölçüsünde aprona sahip olan havalimanı, 7.582 metre uzunluğundaki bir çevre yoluna da sahiptir.

Iğdır havalimanı, Erzurum-Iğdır Yolu, Küllük Köyü adresinde bulunmaktadır. Iğdır merkeze bağlı bulunan bölgeden Iğdır iline ulaşım oldukça kolay olmaktadır. 3.500 metre civarında kapalı alanı bulunan havalimanı, gelen ve giden yolculara hizmet etme kapasitesine sahip bir havalimanı olarak göz doldurmaktadır. Iğdır havalimanı yeni yapılan bir havalimanı olmasına rağmen bölgenin ihtiyacını karşılayabilecek bir özelliğe sahip olmaktadır. Bu bağlamda iç hat seferlerine açık olan havalimanını kullanan yolcuların sayısı gün geçtikçe artmaktadır. Bunun doğal sonucu olarak günümüz itibariyle Iğdır’a seyahatin çok daha hızlı yapıldığını söylemek mümkün olmaktadır.

Bir cevap yazın

İsim *
E-posta *
İnternet sitesi