Iğdır Şehit Bülent Aydın Havalimanı Adresi

Doğu Anadolunun güzel şehirleri arasında yer alan Iğdır havayolu ulaşım ağına Şehir Bülent Aydın Havalimanı sayesinde kavuştuğu için havalimanının adresi sık bir şekilde sorulmaktadır. Şehit Bülent Aydın Havalimanı 1992- 2000’li yıllar arasında inşaatına başlanan fakat birtakım sebeplerden ötürü tamamlanamayan, Iğdır ilinin kuzeybatısında, şehrin merkezine 16 km uzaklıkta bulunmaktadır. Tam yerini bulabilmek için, Iğdır Şehit Bülent Aydın Havalimanı adresi 76000 merkez olarak geçmektedir. İnşaatın alt yapısı ve diğer tüm tesislerin inşaatları 2012 yılında Temmuz ayında tamamlanmıştır ve hizmete açılmıştır. O zamanlar yalnızca Iğdır Havalimanı olarak isimlendirilmiş daha sonra 2017 yılında, Kara Kuvvetleri Komutanı’nın koruması olan 15 Temmuz Şehidi Bülent Aydın’ın ismi verilmiştir. Topçu Astsubay Kıdemli Başçavuş Bülent Aydın, darbe gecesi girdiği çatışmadan ötürü ilk şehidimizdir.

Yine 2018 yılı itibari ile Iğdır Şehit Bülent Aydın Havalimanı yolcu kullanımları için çok daha uygun hale getirilerek yenilendi. Yolcuların bagajlarını daha kolay teslim edebilmeleri için bagaj alım sistemleri bir alt kata taşındı. Böylece yolcu salonu daha da çok genişlemiş oldu. Yine bekleme yapan yolcuların rahatlığı ve konforu için, yolcu salonlarında düzenlemeler yapıldı ve yolcu salonlarına, mescit alanının yanı sıra pilot ve hostesler için dinlenme odaları yapıldı.Iğdır ilinin iklimi Karasal iklimdir. İlkbahar aylarında en yağışlı olduğu günleri yaşar ve bu yağışlar yaz aylarına doğru da kaymaktadır. Kış aylarında ise hava soğuktur ve karlı geçer. Iğdır ilindeki iklim koşulları nedeniyle; gelen yolcuları karşılamak için bekleyenler, inen ve binen yolcuların iklim koşullarından etkilenmemesi için terminal binasının ön tarafına saçaklar yapılmıştır.

Iğdır Şehit Bülent Aydın Havalimanı resmî sitesi üzerinden; havalimanının tarihçesini öğrenebilir, teknik ve genel bilgilerine göz atabilir, çalışma saatlerini, uçuş hakkındaki bilgilendirmeleri, İç ve dış hatlar terminallerini, servis ve servis saatleri hakkındaki bilgileri, gitmek istediğiniz şehir hakkındaki bilgileri ya da gelmiş olduğunuz Iğdır ilindeki gezip görülecek yerlerden bazıları hakkında bilgi alabilirsiniz. Eğer bir gün yolunuz Iğdır’a düşerse, Ağrı Dağı’nı, Harman döven Kervansarayı’nı, Koşbaşı Mezarları’nı, Iğdır Kaleleri’ni, camilerini, kümberleri, hanlarını, hamamlarını, köprüleri, Sorkırım Anıt Müzesi’ni, harabe yerlerini ve Aras Nehri’ni görmeden gitmeyiniz. Aynı zamanda Iğdır ilimiz Azerbaycan ve Ermenistan ülkeleri ile sınır komşusudur ve gezilecek birçok tarihi ve turistik mekâna sahiptir.

Bir cevap yazın

İsim *
E-posta *
İnternet sitesi