Iğdır THY Uçak Saatleri Hakkında

Ülkemizin Doğu Anadolu bölgesinde bulunan Iğdır iline uçak otobüs gibi ulaşım araçları ile ziyaret edebileceğiniz gibi eğer THY uçuş saatleri hakkında ayrıntılı bilgiye Türk Hava Yollarına ait internet sitesinden ulaşabilirsiniz. Iğdır THY uçak saatleri hakkında bilgilere pek çok kişi artık internet üzerinden ulaşmaktadır. Meteor Çukuru Iğdır’da bulunan dikkat çekici yerlerin başında gelmektedir.

Meteor çukuru 1892 senesinde büyük bir göktaşının düşmesiyle oluşmuştur. Büyük bir çukur meydana getiren bu göktaşı Iğdır’da ziyaret edilebilecek yerlerin başında gelmektedir. Ayrıca bu çukurun çevresinde işlenmiş taşlara da mevcuttur. Ahura Harabeleri de kentin bir diğer önemli tarihi mekânları içerisinde yer almaktadır. Milattan önce 200’lü yıllarda inşa edildiği düşünülmektedir. Karakale Harabesi’de kentte dikkat çeken ve tarihi özellikleri ile de önemli bir yerdir. Iğdır’ın Tuzluca ilçesinde bulunan bu harabe Ermenistan sınırına yakın bir yerdedir. Köroğlu Kalesi de gene Iğdır ilindeki önemli tarihi yapılardandır. İddiaya göre Köroğlu bu kaleyi gözetleme kulesi olarak kullanmaktaydı. Iğdır ilinde gezip görmeniz gereken yerlerin arasında Tuz mağaraları da kesinlikle olmalıdır. Bir günde 60 ton tuz çıkarılan bu yerde solunum zorluğu çeken hastalarda buraya gelirler ve rahatsızlıklarına şifa ararlar.

Iğdır ili kendisine has lezzetleri ile de öne çıkmaktadır. Tarihi yerleri kadar Iğdır mutfağı da ziyaretçilerini beklemektedir. Eğer Iğdır ilini ziyaret ederseniz yöresel lezzetlerini de mutlaka tadın. Bu yöresel lezzetlerin başında nohut ve kuzu eti ile hazırlanan bozbaş gelmektedir. Hörre çorbası da yöreye ait bir lezzettir. Lepeli ekşi pilavda Iğdır’a özgü en leziz yemekler arasındadır. Katlet ise bir köfte çeşididir ve çok lezzetlidir. Patlıcan reçeli diğer reçel türlerine göre yapımı daha zordur ancak bu leziz reçeli yapmak ve keyifle kahvaltılarda yemek için Iğdırlılar tarafından özenle hazırlanmaktadır. Keklik etli lepeli pilavını da Iğdır’a yolunuz düşerse tatmanızı öneririz

Ayrıca Iğdır ilinde Iğdır Üniversite adı ile hizmet veren bir üniversite bulunmaktadır. Iğdır şehrimizde bir de Iğdır Şehit Bülent Aydın Havalimanı ismi ile bir tane de havaalanı bulunmaktadır.

Bir cevap yazın

İsim *
E-posta *
İnternet sitesi