İki uçağıyla THY yollarını ayırdı

2005 yılında İrlandalı FLY Leasing şirketinden fabrika çıkışlı olarak kiralayarak filosuna dahil eden THY, iki adet Airbus A320 tipi yolcu uçağıyla yollarını ayırdı ve bu iki uçağı filosundan çıkardı. Uçak filosunda 2005 yılından beri bulunan TC JPA ve TC JPB kuyruk tescilli Airbus A320 tipi yolcu uçaklarının biten sözleşmelerini yenilemeyen Türk Hava Yolları, yollarını ayırdı. Türk Hava Yollarının filosunda kiralık olarak bulunan uçakların teslim işlemlerinin başladığı ve yakında yeni yerine gönderileceği yetkili makamlar tarafından açıklanarak onaylandı. Türk filosunun haberlerinin verildiği Turkish Fleet News’de yer alan bilgiye göre bu iki Airbus A320 tipi yolcu uçaklarının yeni adresinin Hindistanlı IndiGo Havayolları olduğu bildirildi.

IndiGo Havayolları, merkezi Gurgaon, Haryana, Hindistan’da bulunan düşük maliyetli bir hava yolu şirketidir. 2018 yılının Ocak ayı verilerine göre ülkenin filo büyüklüğü bakımından en büyük firması olan IndiGo Havayolları, aynı zamanda da filo büyüklüğü ve taşınan yolcu sayısı bakımından Asya’nın en düşük maliyetli en büyük hava yolu firması olmuştur. Asya ülkelerinde bulunan firmalar düşünüldüğünde yılda 46 milyondan fazla yolcu taşıması ile Asya’nın en büyük yedinci taşıyıcısı olmuştur. Hindistan’ın Delhi şehrinde bulunan Indira Gandhi Uluslar arası Havalimanı’nda birincil merkezi bulunan firmanın hem yerli hem uluslar arası 50 farklı noktaya uçuşu bulunmaktadır. Amerika Birleşik Devletleri’nde bir gurbetçi olan Hintli Rakes Gangwal tarafından kurulun firma ilk uçağını 2006 yılında teslim alması ile operasyonlara başlamıştır.

Hali hazırda filosunda 328 adet uçağı bulunan Türk Hava Yolları ile Boeing arasında Dreamliner 787-900 uçak tipi alımı konusunda anlaşmaya varılarak sözleşme imzalandı. Hard of New York’ta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, THY Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı M. İlker Aycı ve Boeing Başkan Yardımcısı arasında atılan imzalarla 40 adet Boeing Dreamliner 787-900 uçak siparişi verilmiş oldu. Her geçen gün artan geniş gövdeli uçak ihtiyacını karşılamak, filoyu yeni nesil uçak tipleri ile güçlendirmek ve yolcu memnuniyetini artırmak amacıyla 2019 ile 2023 yılları arasında temin edilmek üzere 20+20 uçak siparişi verildi. Bu uçakların 3. Havalimanının faaliyete girmesi ile oluşacak olan geniş gövdeli uçak ihtiyacını karşılayacaktır.

Bir cevap yazın

İsim *
E-posta *
İnternet sitesi