İskenderun havalimanı adres bilgileri

Akdeniz bölgesinde Hatay iline bağlı, şehir merkezinin güneyinde yer alan İskenderun Havalimanı adres bilgileri; İbrahim Karaoğlanoğlu caddesinde olup, geçmişte çok kalabalık ve işlek olan hava limanı artık hizmet vermemektedir. Coğrafi konumu ve yer koordinatları haritada Boylam 36° 9′ 18¨ E, Enlem 36° 34′ 31¨ N konumlarında gösterilen havalimanı birçok yolcuyu ağırlamıştır. Stol tipi olan İskenderun Havalimanı, 1160 metre* 30 metrelik kısa bir pist uzunluğuna sahip olduğundan uçakların kısa mesafede iniş ve kalkışı zor olduğu için kapatılmak zorunda kalmış, günümüzde ise havaalanının arazisin Mustafa Kemal Üniversitesinin İskenderun kampüsü bulunmaktadır, bölge halkının ihtiyacını gidermek için Amik ovasına yeni bir havalimanı yapılmıştır.

Medeniyetler şehri Hatay’da, iş ve din adamlarının ve turistlerin ulaşım ihtiyacını gidermek için 9 Aralık 2007 yılında ülkemizin en güneyine kurulmuş Hatay Havalimanı’ndan aktarmalı ve direk uçuşlar yapılmaktadır. Yurt içi terminalinden İstanbul Atatürk ve Sabiha Gökçen, Ankara Esenboğa Havalimanlarına, yurt dışı terminalinden ise Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetine direk uçuş yapılmakta, aktarmalı uçuşlar da söz konusudur. Turistlerin ulaşım ihtiyacını en uygun ve hızlı bir şekilde gideren Hatay Havalimanı’nın, taşıdığı yolcularla otel, ulaşım, konaklama, yiyecek içecek sektörünün canlanmasına ve böylece bölge ekonomisinin büyümesinde katkısı büyüktür. Hava alanının iletişim bilgileri ise şöyledir; telefon numarası: (326) 235 13 00, faks numarası ise (326) 235 13 09

Dış hatlarda ilk uçuş 4 Eylül 2008 yılında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne yapılmış, Hatay’ın dünyaya açılan kapısı olan havaalanında hava trafiği her geçen gün artmakta, uçak tarifelerine yeni tarifeler eklenerek hizmet yelpazesini genişletmektedir. Hatay’ın her ilçesi, her köşesi görülmeye layık olduğundan dışarı çıktığınızda hava ulaşımının etkisi ile kafile kafile dolaşan turistleri görebilirsiniz. Şehir merkezinden Hatay Havalimanına ulaşım, belediye otobüsleri, taksi, kiralık araç, transfer şirketleri ve Havaş servisleri ile yapılmaktadır. Havaş servislerinin güzergâhı Pac Meydanı, Ziraat Bankası karşısı, anıt, Fener caddesi, Prime Mall karşısı, Deniz alayı, E-91 karayolu olup uçak saatlerine göre hareket etmektedir, uçakların inişinden 25 dakika sonra şehir merkezine hareket etmektedir.

Bir cevap yazın

İsim *
E-posta *
İnternet sitesi