Kapadokya Havaalanı Yol Tarifi

Ülkemizin İç Anadolu bölgesinde bulunan Nevşehir ilinde bulunan tarihi yerleşim yerinin adı olan Kapadokya aynı zamanda bu ilimizde kurulu bulunan havalanı merkezine adını vermiş olup internet üzerinden yol tarifleri bölümünden nasıl ulaşacağınıza dair fikir verecektir. Kapadokya havaalanı yol tarifi konusunda internetteki arama motorlarından yararlanabilirsiniz. Günümüzde artık pek çok insan yol tariflerine internet üzerinden yaptığı araştırmalar ile bilgi sahibi oluyor.

Kapadokya dünyaca ünlü bir doğa harikasıdır. Peribacaları ile tanınan Kapadokya aynı zamanda on binlerce sene birbirinden farklı toplulukların yerleşim alanı olmuştur. Peribacalarının içerisinde kiliseler, yer altı şehirleri, kayalardan inşa edilmiş evler, hastaneler vb. gibi günümüze kadar ulaşmış olan sanatsal ve tarihi yapıları ile yerli ve yabancı turistlerin sıklıkla ziyaret ettiği bir bölge olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu bölge insanlık tarihi boyunca da mühim bir kültür ve ticaret merkezi olmuştur. Öte yandan Kapadokya 1985 senesinden beri UNESCO tarafından belirlenen dünya kültür mirasları listesinde yerini almıştır. Peri bacaları dünyada sadece birkaç bölgede bulunmaktadır. Ancak Kapadokya’da ki peri bacaları gibi muhteşem olanını dünyanın hiçbir bölgesinde göremezsiniz.

Kapadokya Nevşehir ili başta olmakla beraber Aksaray, Kırşehir, Kayseri ve Niğde kentlerine yayılmış tarihi bir bölgedir. Bu iller arasında yerli ve yanancı turistlerin sıklıkla ziyaret ettiği yerler ise Ürgüp, Ortahisar, Göreme, Uçhisar, Avanos, Çavuşin ve Derinkuyu’dur. Örneğin Avanos Nevşehir iline bağlı ilçelerden bir tanesidir ve Kapadokya bölgesine ait pek çok tarihi mekâna ev sahipliği yapmaktadır. Eğer Kapadokya’yı ziyaret etmeye karar verdiyseniz bu gezintinize Avanos’tan başlayabilirsiniz. Avanos’ta görmeniz gereken yerlerin başında Devrent Vadisi gelmektedir. Devrent Vadisi’nin diğer adı ise Hayal Vadisi’dir. Devrent Vadisi ziyaretini tamamladıysanız tarihi taş köprüye de gezip görmeyi de unutmayın. Avanos’ta ki gezip görülecek yerleri bitirdiyseniz Uçhisarı da mutlaka keşfetmelisiniz. Uçhisar’da öne çıkan tarihi yerlerin başında Uçhisar Kalesi, Güvercinlik Vadisi ve Saklı Konak gelmektedir. Ürgüp bir diğer önemli turistlik bir bölgedir. Ürgüp ilçesinde ziyaret etmeniz gereken yerlerin başında ise Asmalı Konak, Orta Hisar Kalesi ve Temenni Tepesi gelmektedir.

Bir cevap yazın

İsim *
E-posta *
İnternet sitesi