Kayseri Erkilet Havalimanı adresi

1998 senesinde sivil hava trafiğine açılmış olan Kayseri Erkilet Havalimanı IATA kodu ASR, ICAO kodu LTAU ile Ahmet Yesevi Mahallesi, Mustafa Kemal Paşa Bulvarı, Kocasinan Merkez adresi mevkiinde hizmet vermektedir. Kayseri Erkilet Havalimanının farklı adres bilgisi ise 12. Hava Ulaştırma Ana Üs Komutanlığı bitişiği olarak tarif edilebilir. 12. Hava Ulaştırma Ana Üs Komutanlığı birliğine bağlı askeri nakliye uçakları meydanı yoğun olarak kullanmaktadır. Askeri nakliye uçaklarının dışında KC-135 askeri yakıt ikmal uçakları, sivil yolcu ve sivil kargo trafiği de oldukça yoğun olarak gerçekleştirilmektedir. Alan Boeing 747 tipi uzun gövdeli büyük yolcu uçaklarını ağırlayabilecek kapasitede inşa edilmiştir.

İlk yapılan terminal binası İl Özel İdaresi tarafından yapılmış olan liman, daha sonra Demiryolu, Liman ve Hava Meydanları İnşaatı Genel Müdürlüğü tarafından yapılan yeni terminal binası ile 15 Mayıs 1998 tarihinden itibaren iç hat uçuşlarına kullanılmaya başlamış ve işletmeciliği de Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü tarafından yapılmaya başlanmıştır. 2007 yılına kadar iç ve dış hatların ortak tek bir terminali kullanmıştır. 30 Haziran 2007 tarihinde dış hatlar terminal binası ve destek binaları hizmete girmiştir. 2009 yılında 11000 metre karelik alan üzerinde inşaatına başlanan iç hatlar terminali 2010 tarihinde açılmış ve Kayseri halkının hizmetine sunulmuştur. Terminal, yıllık 3 milyon yolcu kapasitesine sahiptir.

Kayseri Erkilet Havalimanından Anadolujet firması İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanına, SunExpress Havayolları İzmir Adnan Menderes Havalimanı ve Amsterdam, Frankfurt, Münih, Stuttgart, Köln, Hannover, Düsseldorf’a ulaşım sağlamaktadır. Türk Hava Yollarının İstanbul Atatürk Havalimanı, Münih, Stuttgart ve Frankfurt’a, Pegasus Havayollarının Sabiha Gökçen Havalimanı, İzmir Adnan Menderes Havalimanı, Antalya Havalimanı, Düsseldorf, Amsterdam, Kopenhagen, Köln, Stuttgart, Viyana’ya uçak seferleri vardır. Ayrıca Corendon Airlines firmasının Amsterdam, Rotterdam’a, Germania Havayollarının da Münster’e uçuşu bulunmaktadır. Meydan içerisinde cafe, gazete satış büfesi, araç kiralama ofisi, emanet eşya bürosu, sağlık ünitesi ve hava yolu firmalarına ait satış ofisleri bulunmaktadır. Alandan şehir merkezine Havaş servisleri, ticari taksiler, kiralık araçlar ve toplu taşıma araçları ile ulaşmak mümkündür.

Bir cevap yazın

İsim *
E-posta *
İnternet sitesi