Kocaeli Cengiz Topel Havaalanı Kuruluşu

Marmara Bölgesi sınırları içerisinde yer alan Kocaeli Bizans döneminde başkentlik yapmış sonrasında Selçukluların hakimiyetine girmiş olan ve tarihi önemi büyük olan şehir kuruluşu ve günümüze gelen süreç içerisinde birçok medeniyete ev sahipliği yapmış günümüzde de Kocaeli Cengiz Topel Havalimanı aracılığı ile kente ulaşım kolaylıkla sağlanmaktadır.İstanbul’dan sonra sanayi alanında en gelişmiş il olan Kocaeli özellikle iş anlamında birçok kişinin ziyaretine uğramaktadır. Havalimanı ile merkezine 15 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. Kocaeli’nin Kartepe ilçesinde yer alan havalimanının yapımına 1995 yılında başlanmıştır. 1999 yılında tamamlanmasının ardından deprem olması nedeni ile hasara uğrayan alan da 11 yıl süren bir tadilat aşamasına başlanmıştır. 2 Kasım 2011 tarihinde gerçekleşen törenle İlk uçuş Trabzon iline gerçekleşmiştir. Terminal binasında; iki tane yolcu bekleme salonu, iki tane araç kiralama ofisi, sağlık ünitesi ve bir tane de kafe bulunmaktadır.

2011 yılı itibari ile sivil hava taşımacılığına başlayan Kocaeli Cengiz Topel Havalimanı Gölcük depreminden sonra uzun yıllar kullanılmamıştır. Bu süre zarfında lojistik, dağıtım alanlarında hizmet sunmuştur. 2012 yılının Mart ayı itibari ile hizmet vermeye başlayan havalimanından yurt içi ve yurt dışı seferleri düzenlenmektedir. Sanayinin geliştiği şehir birçok profesyonel çalışanı iş ziyaretleri için ağırlamaktadır. Yanı sıra gezmek içinde tercih edilen şehirler arasında bulunan Kocaeli İstanbul ve Bursa’ya yakınlığı ile bilinmektedir. Eşsiz doğası, parkları ve yeşilin bir çok tonunu bir arada bulunduran tabiatı ile Maşukiye ziyaretçi akınına uğrayan yerler arasında bulunmaktadır. Ünlü kayak merkezleri arasında olan Kartepe kış sezonu için sıklıkla tercih edilen merkezlerdendir.

Gezilmesi gereken tarihi yerler ve önemli isimler arasında bulunan Osmanlı Dönemi’nde yaşayan Türk Ressam Osman Hamdi Bey Köşkü de yer almaktadır. Deniz manzaralı köşk ihtişamı ile birçok ziyaretçiyi kendisine hayran bırakmaktadır. İzmit Saat Kulesi Bölge ile bütünleşmiş özel bir eserdir. Yanı sıra İzmit Sarayı Kasr-ı Hümayun olarak da bilinen Sultan Abdülaziz Av Köşkü kendine has stili ile oldukça ilgi çekicidir. Osmanlı’ya ait motifleri, işlemeleri ile günümüzde eski tarihi yaşatan bir mimari olarak beğeni kazanmaktadır.

Bir cevap yazın

İsim *
E-posta *
İnternet sitesi