Kokpitteki duman THY uçağını geri döndürdü

İstanbul Atatürk Havalimanından havalanan THY firmasına ait İstanbul – Ankara seferini yapan uçak, kokpitte görülen ve sebebi o anda anlaşılamayan duman nedeni ile geri döndürüldü ve Atatürk Havalimanına iniş yaptı. 4 Şubat 2018 tarihide gerçekleşen olayda İstanbul ile Ankara arasında sefer yapan yolcu uçağının kokpitindeki duman Türk Hava Yollarına ait olan uçağını geri döndürülmesine ve 4 saat rötar yapmasına neden oldu. Uçağı mecburen Atatürk Havalimanına geri dönmek zorunda kalan pilot, uçağın yapılan kontrolleri, bakım ve onarımının ardından 4 saatlik bir rötarla tekrar Ankara’ya ulaşmak üzere havalandırdı. Kokpitte fark edilen dumanın birçok sebebinin olabileceğinden İstanbul’dan yeni havalanan uçak daha fazla yükselmeden iniş yapmıştır.

Hava yolu ulaşımın her geçen gün daha fazla tercih edilmesi ve bu oranda da büyümesi beklenmedik olaylar ve acil durum sayılarının da artmasını beraberinde getirmiştir. Hava trafiğine açık her havalimanında gerçekleşecek bu ani olaylar ve operasyonların hepsini kapsayacak şekilde durum planları oluşturulmuştur. Bütün havalimanlarında acil durum planının hazır olması ve teknik yapılanmanın tek tip olarak yürütülmesi uygulamanın kolaylığı açısından önemlidir. Tek tip olması durumunda pilotlar hangi durumda nasıl hareket etmeleri gerektiğini bilerek daha pratik olacaklardır ki bu pratiklik birçok kişinin hayatının kurtulması için de önemli bir ayrıntıdır. Uluslar arası tecrübeler bu bilgilerin ve planların oluşturulmasında önemli bir referans oluşturmaktadır.

Hava ulaşımında karşılaşılabilecek beklenmedik olayların sayısı oldukça fazladır. Muharebe kaybı, acil alçalma, kanunsuz girişim, buzlanma, iniş takımı problemleri, yakıt boşaltma, yıldırım çarpması, kuş çarpması, hidrolik problemi, düşük yağ problemi, kokpitte duman ve yangın, frenleme problemi, kuyruk çarpması, motor arızası, kabin basıncı problemleri, bomba ihbarı, motor yangını, elektrik problemleri olarak ilk olarak sıralanabilecek olaylardır. Kokpitte tespit edilen duman ve yangın acil durum meydana getirir ve alçalma ve iniş gerektirir. Böyle bir durumda duman ve zehirli gazlara karşı uçuş ekibi oksijen maskelerini takar, bu durumda kokpit içindeki cihazları okuma ve görüş zayıflayabilir. Herhangi bir olumsuz durum yaşamamak için kaptan pilot acilen hava trafik kontrolörünün talimatları ile hareket etmesi gerekir.

Bir cevap yazın

İsim *
E-posta *
İnternet sitesi