Konya havalimanı adresi

Büyükkayacık Mahallesi, Vali Ahmet Kayhan Caddesi Selçuklu adresi mevkiinde, 3.Ana Jet Üs Komutanlığına ait askeri havaalanına ilave edilen sivil tesislerle yolcu ulaşımı sağlayan Konya Havalimanı 2000 tarihinde hizmet vermeye başlamıştır. Belirtilen adreste hizmet veren Konya Havalimanı 17 Nisan 2001 tarihinde yayınlanan Bakanlar Kurulu Kararı ile dış hatlar yolcu trafiğine açılmıştır. 196000 metre kare üzerine kurulmuş olan alanın yıllık uçak kapasitesi 17520 olup, yoğun olarak sivil ve askeri alanda hava trafiğine kullanılmaktadır. 29 Ekim 2000 tarihinde hizmete açılmış olan terminal binası iç hatlar ve dış hatlar terminali için ortak olarak kullanılmakta ve giden yolcu zemin kattan, gelen yolcu ise bodrum kattan çıkış yapmaktadır.

Konya Havalimanı terminalinde 12 adet yolcu salonunda 1 adet CIP, 1 adet de VIP salonunda Check-in Bankosu bulunmaktadır. 4 adet Gelen Yolcu Bagaj Konveyörü, 1 adet Gidiş Katı Bagaj Konveyörü, 6 adet Gelen Yolcu Pasaport Kabini, 6 adet Giden Yolcu Pasaport Kabini ve 8 adet asansör bulunmaktadır. Ayrıca alanda 1 adet Banka ATM’si, 5 adet rent a car ofisi, 3 adet cafe ve 4 adet de uçak bileti satış mahalli yer almaktadır. Bodrum katında ise idari bürolar ve bagaj alım salonu bulunmakta olup pasaport ve gümrük işlemleri yapılmaktadır. 16 Mayıs 2002 tarihine kadar İdari ve Mali yönden Esenboğa Havalimanı Başmüdürlüğü’ne bağlı olarak hizmet vermekteyken sonrasında müstakil olarak hizmet vermektedir.

İnsanlık tarihinin ilk yerleşim yerlerinden olan Konya tarih akışı içerisinde çok sayıda medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Roma İmparatorluğu, Selçuklu, Karamanoğulları’nın hüküm sürdüğü topraklarda gezilecek ve görülecek yerler bakımından da oldukça zengindir. Ilgın Termal Turizm Merkezi, Akşehir Nasreddin Hoca Arkeoloji ve Etnografya Müzesi, Alaaddin Camii ve Kümbeti, Alaaddin Tepesi, Aya Elena Kilisesi, Aziziye Camii, Batı Cephesi Karargahı Müzesi, Eflatunpınarı Hitit Su Anıtı, Beyşehir Gölü Milli Parkı, Gömeç Hatun Türbesi, Mevlana Türbesi, İnce Minare Taş ve Ahşap Eserler Müzesi, Karatay Çini Eserler Müzesi, Gökyurt Antik Kenti gezilecek yerler arasındadır. Yerli ve yabancı turistlerin şehri ziyaretini kolaylaştırmak için Türk Hava Yolları, Anadolujet, Pegasus, SunExpress, Corendon Airlines, Atlas Global Havayolları uçak seferleri ile hizmet vermektedir.

Bir cevap yazın

İsim *
E-posta *
İnternet sitesi