Kötü bir şekilde yıldırım THY Uçağına isabet etti

Somali’nin başkenti Mogadişu’ya gitmek üzere İstanbul Atatürk Havalimanı’ndan yaklaşık 18 saat sürecek yolculuğuna yüz üzerinde yolcusunu alarak saat 01.20’de havalanan Türk Hava Yolları uçağına yıldırım isabet etti. Kalkıştan çok kısa süre sonra yıldırım isabet edince Boeing 737-800 tipi, TC-JHY kuyruk tescilli uçağın tecrübeli pilotu hemen Atatürk Havalimanı Hava Trafik Kontrol Kulesiyle irtibata geçti, görüşme neticesinde geri dönme kararı aldı. Marmara hava sahası üzerinde yaklaşık iki saat tur atarak iniş ağırlığına gelen uçak, 04.00 civarlarında İstanbul Atatürk Havalimanı’na sorunsuz iniş yaptı. Gerekli kontrollerin yapılması için THY bakım hangarına çekildi, gerekli kontrolleri ve bakımı yapıldıktan sonra 06.00’da havalanan uçak Mogadişu’ya doğru yolculuğuna başladı.

Uzunluğu bazen 9 kilometreyi bulan, etrafındaki 15 kilometreyi etkileyen yıldırım isabet ettiğinde uçakları kimi zaman sarsıyor, kimi zaman hasar veriyor ve uçağın içine yansıyan kızılötesi gibi ürküntü veren görüntüsü ve sesiyle yolcuları korkutuyor. Yolcular genellikle şimşeklerin çaktığı, yıldırımların olduğu türbülans yaşanan yolculuklardır, ciddi korku oluşturan yıldırım çarpmalarında hasar görseler de yıldırımdan dolayı meydana gelen kaza sayısı azdır. Bu hava olayına karşı uçaklar oldukça dayanıklı olarak yapılmıştır, örneğin özel paratoner sistemle donatılmış olan uçaklar binlerce volt elektrik yükü taşıyan yıldırımların uçağın üzerinden akıp geçmesini sağlar, gelecekte kullanılacak olan daha modern sistemler yıldırım ve benzeri hava olaylarına karşı uçağı daha iyi koruyacaktır.

Yapılan araştırmalara göre, Jet ve küçük uçaklarda bu oran daha düşük olmakla birlikte yolcu uçaklarına ortalama yılda bir kere yıldırım çarpıyor, şayet uçak üzerinde özel koruyucu sistem varsa bir etki meydana getirmiyor fakat bazen yakıt deposuna veya pilotların görüş açılarını etkileyecek şekilde oluşan çarpmalar kazalara sebep olabiliyor. Yıldırım düşmelerine karşı yakıt depolarının çok iyi korunması, iyi izole edilmesi ve topraklanması gerekiyor, bundan dolayı bakımlar sırasında yakıt depoları çok dikkatli olarak elden geçiriliyor. Dünyada yıldırımdan dolayı 7 kaza meydana gelmiştir, 26 Haziran 1959 İtalya, 12 Ağustos 1963 Fransa, 8 Aralık 1963 ABD, 24 Aralık 1971 Peru, 8 Şubat 1988 Almanya bu kazalardandır

Bir cevap yazın

İsim *
E-posta *
İnternet sitesi