Kütahya Zafer Havalimanı adresi

Afyonkarahisar ve Uşak illerine hizmet vermesi nedeni ile ülkemizin ilk bölgesel havalimanı olan Kütahya Zafer Havalimanı Altıntaş ilçesinin Alibey Köyü adresi mevkiinde hizmet veren uluslararası havaalanıdır. Adresi Altıntaş ilçesinin Alibey Köyü olan Kütahya Zafer Havalimanı, yap işlet devret modeli ile 22 Nisa 2011 tarihinde inşasına başlanmış ve ancak 18 ay içerisinde tamamlanmıştır. 25 Kasım 2012 tarihinde hizmet vermeye başlayan alan Türkiye’nin 4. büyük havalimanıdır. Yakın olan illerde gerek sivil gerek ise askeri hava meydanı bulunmasına rağmen Zafer Havalimanının yapılması zamanında tartışma konusu olmuştur. Fakat yakın havalimanlarının etkin kullanılmaması, hac mevsiminde İstanbul’un yoğunluğunu azalmak ve bölgeye turist çekmek gibi sebeplerden dolayı yapılması gerekli olmuştur.

Kütahya Zafer Havalimanına Türk Hava Yollarının tarifeli seferleri bulunmaktadır. Almanya, Belçika, gibi yurt dışında bulunan gurbetçi vatandaşların ulaşımının kolaylaşmasında etkin bir rol oynamaktadır. 370 hektar üzerine kurulmuş olan havaalan, VIP ve CIP salonları bulunduğu yaklaşık 17600 metre karelik bir terminal alanına sahiptir. Beton kaplamalı 5 uçak kapasiteli 240 * 150 metrelik apronu, 3000 * 45 metre ebatlarında pisti ve 19 check-in kontuarı ve 4 uçak yanaşma kapısı vardır. Yıllık yolcu kapasitesini iki milyona çıkarılması planlanan meydanın uluslararası yolcular için 8 gümrük giriş ve çıkış kontrol kontuarı, geliş salonunda 4 adet bagaj bantı ve 87 otomobil ve 8 otobüs kapasiteli, 3150 metre karelik otopark alanı mevcuttur.

Evliya Çelebi’nin doğduğu yer olan Kütahya, çinileri, porselenleri, kaplıcaları, yayla ve vadileri ile Mevlevi kültürünün izleri ile meşhurdur. İlin sınırları içerisinde bulunan Kütahya Kalesi, Kütahya Saat Kulesi, Zafertepe Anıtı, Dumlupınar Şehitliği, Tarihi Evleri, Çinili Camii, Ulu Camii, İshak Fakih Camii, Kurşunlu Camii, Çini Müzesi, Arkeoloji Müzesi, Dönenler Mevlevihanesi görülmesi ve gezilmesi gereken yerlerin başında gelmektedir. Eynal Kaplıcaları, Yoncalı Kaplıcaları, Ilıca Harlek Kaplıcaları, Dereli Kaplıcaları, Simav Çitgöl Kaplıcaları, Murat Dağı Kaplıcaları sağlıklı bir tatil düşünenler için ideal yerlerdir. Zafer Havalimanı şehir merkezine 43 km, Afyonkarahisar’a 60 km, Uşak’a 101 km ve Eskişehir’e 118 km uzaklıkta olup ulaşım otobüsler, ticari taksi, Havaş servisleri ve özel araçlarla yapılmaktadır.

Bir cevap yazın

İsim *
E-posta *
İnternet sitesi