Malatya Erhaç Havalimanı adresi

Malatya ili sınırları içerisindeki, Aksaray Mahallesi, Devlet Hava Meydanları İşletmesi Erhaç Havalimanı Akçadağ adresi mevkiinde 1941 yılından itibaren sivil ve askeri kategoride hizmet vermektedir. Akçadağ beldesi Aksaray Mahallesi adresinde bulunan Malatya Erhaç Havalimanı’nda Muharip Hava Kuvveti Ve Hava Füze Savunma Komutanlığı’na bağlı 7.Ana Jet Üs Komutanlığı bulunmaktadır. Şehir merkezinin kuzeyinde yaklaşık olarak 34 kilometre uzaklıkta bulunan havalimanından Havaş servisleri, ticari taksiler, kiralık araçlar, minibüs ve toplu taşıma otobüsleri ile ulaşım sağlanmaktadır. İç hatlar terminalinde 1598,2 metrekare, dış hatlar terminalinde 641,6 metrekare toplamda yolcu kullanım alanı ise 9545 metrekaredir. 152 araçlık otoparkı, 3350×45 m boyutlarında asfalt kaplamalı iki pisti ve VIP salonu mevcuttur.

Malatya Erhaç Havalimanı 2007 yılından itibaren uluslararası uçuşlara da açılmıştır. Alanda hizmet veren Onur Air Havayolları İstanbul Atatürk Havalimanına, Germania Airlines Havayolları Düsseldorf’a, Pegasus Havayolları İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı, Antalya Havalimanına, SunExpress Havayolları İzmir Adnan Menderes Havalimanı ve Frankfurt’a uçak seferleri yapmaktadır. Ayrıca, Türk Hava Yolları İstanbul Atatürk ve Sabiha Gökçen Havalimanına ve Ankara Esenboğa Havalimanına, Anadolujet ise Ankara Esenboğa Havalimanı ve Sabiha Gökçen Havalimanına tarifeli seferleri bulunmaktadır. Yaz ve kış dönemlerindeki sefer sayıları yolcu yoğunluğuna göre konulan ek seferler ile farklılık göstermektedir. Özellikle tatil ve bayramlarda gurbetçilerin ve yerli turist sayısının artmasından dolayı bu sayı en yüksek noktalarda seyretmektedir.

Doğu Anadolu Bölgesinde yer alan Malatya doğal ve tarihi güzellikleri ile görenleri kendine hayran bırakmaktadır. Hem yüksekten düşen suların sesi hem de çevresini saran ağaçların görselliği ile en çok misafir çeken yer Günpınar Şelalesidir. Uzun bir süre kapalı kalıp sonrasında hizmete açılan Tohma Kanyonu, önemli mesire yeri olan Orduzu Pınarbaşı, Levent Vadisi, Karakaya Baraj Gölü, Arslantepe Höyük açık hava müzesi gezilebilir. Ayrıca Somuncu Baba Türbesi, Yeşilyurt, Sinema caddesinde bulunan Beşkonaklar ve Doğu Batı Medeniyetlerinin kesişme noktasında bulunan Dünyanın sekizinci harikası olan Nemrut muhakkak görülmelidir. Yüksekliği on metreyi bulan heykelleri, metrelerce uzunluktaki kitabeleri ile Nemrut Dağı UNESCO Dünya Miras Listesinde yer almaktadır.

Bir cevap yazın

İsim *
E-posta *
İnternet sitesi