Mekke ve Medine THY uçak biletleri

Türk Hava Yolları Müslüman toplumun hac ve umre ibadetlerini yerine getirmek amacıyla rağbet gösterdikleri bir havayolu şirketi olarak hem Mekke’ye hem de Medine’ye gidecek yolcular için uçak biletleri alarak direk uçuşlar gerçekleştirilmektedir. Mekke’de bir havalimanı bulunmadığından Hac veya Umre ibadeti için ilk olarak Mekke’yi ziyaret etmek isteyen yolcular 94 km uzaklıkta ve kuzeybatıda, Kızıldeniz’in kenarında bir sahil kenti olan Cidde kentinde faaliyet gösteren Kral Abdülaziz Uluslar arası hava limanına inen uçakları tercih ederek buradan kara yolu ile Mekke’ye geçmektedirler. Medine’yi ilk olarak ziyaret edecek olanlar ise Medine kentinde konumlu olan Muhammed bin Abdülaziz hava limanına inerek yolculuklarını tamamlamaktadır.

Mekke’ye gidecek yolcular THY’den alacakları İstanbul – Cidde bileti ile İstanbul Atatürk hava limanından 3 saat 40 ila 50 dakika süren yolculukla Cidde hava limanına ulaşabilmektedir. Medine’ye gitmek isteyenler ise alacakları İstanbul – Medine bileti ile yine Atatürk hava limanından 3 saat 20 dakika süren yolculukla inebilirler. Normal zamanlar için Cidde biletleri 1520 TL ile 1940 TL arasında fiyatlarla alınabilirken Medine biletleri 2115 TL ile 2878 TL arası fiyatlarda olmaktadır. Birkaç ay önceden alınabilecek biletlerde bu fiyatlar üçte iki oranında daha düşük olabilmektedir. Yarıyıl tatili, kutsal üç aylar, Ramazan ayı, Ramazan Bayramı, kandil geceleri ve hac dönemlerinde talep yoğunlu nedeni ile fiyatlarda ciddi artışlar kaydedilmektedir.

İstanbul dışındaki diğer illerden Medine ve Cidde’ye İstanbul aktarmalı olarak yolculuk yapılmakta ancak hac dönemindeki yoğunluktan dolayı birçok hava alanından uçuşlar direk olarak gerçekleştirilmektedir. Cidde’den Mescid-i Harama yaklaşık 1 saatlik otobüs yolculuğu ile ulaşım sağlanmaktadır. Ayrıca Suudi Arabistan Krallığının almış olduğu karar doğrultusunda Mekke’ye yeni bir uluslar arası hava alanı yapılması gündeme alınmış. Havalimanının yapımı tamamlanır tamamlanmaz Türk Hava Yollarının yolcularını buraya taşıyacak şekilde biletleri düzenleyeceği tahmin edilmektedir. Mekke ve Medine’ye tüm sene boyunca uçuşlar gerçekleştirildiğinden dolayı önceden almak kaydı ile yılın her günü için bilet almak mümkün olmaktadır. Özel zaman dilimleri için bir kaç ay önce bilet alınması daha uygun olabilir.

Bir cevap yazın

İsim *
E-posta *
İnternet sitesi