Ordu-Giresun Havalimanı

Türkiyede denize taş dolgu sistemi ile inşa edilmiş ilk havaalanı olması ile dikkatleri üzerine çeken havalimanı Giresun’un Piraziz ve Ordu’nun Gülyalı ilçeleri arasında 2011 yılında başlatılan proje ile hayata geçirilmiştir. Ordu ve Giresun halkına hizmet etmesi amacı ile kurulan havalimanı denize kurulmuş havaalanı olma özelliği ile Avrupa’da ilk dünyada ise üçüncü olması ile bilinmektedir. Taşınan tonlarca ağırlıktaki taşların denizi doldurması ile yapılan genişliği 45 metre olan havaalanı için yaklaşık olarak 370 milyon Türk Lirası harcanmıştır. Denizin doldurulması için 950 bin seferle 36 milyon adet taşın taşındığı belirtilen havalimanın pistinin uzunluğu 3 bin metredir. Pist, konforlu ve daha emniyetli olması için özel asfalt dökülerek inşa edilmiştir.

Havaalanının tüm alt ve üst yapılarını taşıyabilmesi için 7.435 metre uzunluğunda ve ortalama 5,5 metre yüksekliğinde koruyucu mendirek yapılmıştır. Üst yapı tesislerinde itfaiye binaları, emniyet, iş makineleri garajı, teknik blok ile ısı, regülatör, giriş kontrol binaları ve güç merkezi yer almaktadır. Hava meydanı Giresun merkeze 28 km uzaklıkta, Ordu merkeze ise 16 km uzaklıkta yer almakta olup 240*120 metre boylarında aprona, 250*24 metre ebatlarında bağlantı taksi yoluna sahiptir. Yapımı 2011 yılından 2015 yılına kadar süren havaalanı 22 Mayıs’ta 1 yılda 300 milyon yolcu taşıyabilme kapasitesi ile hizmete başlamıştır. Meydana yapılan ilk sefer İstanbul’dan Türk Hava Yollarının uçuşu olmuştur. İstanbul’dan gelen 136 yolcunun havalimanına inmesi seferlerin başlangıcı sayıldı.

Ordu Giresun Havalimanı’nda Türk Hava Yolları, Pegasus, Anadolujet, SunExpress, Atlas Global ve GermanWings firmaları aktif olarak taşımacılık yapmaktadır. En yoğun uçuşların İstanbul ve Ankara illerine yapıldığı terminalden İzmir Adnan Menderes ve Antalya Havalimanlarına da uçuşlar bulunmaktadır. Yurt içi seferlerinin yanında Türk Hava Yolları’nın Almanya Münih Franz Josef Strauss, Pegasus havayollarının Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin Ercan ve Almanya Köln havaalanlarına uçuşları bulunmaktadır. Sun Express şirketi Almanya Düsseldorf, Köln, Frankfurt, Hannover, Sttutgart şehirlerine ve GermanWings Havayolları ise Köln şehrine ulaşım sağlamaktadır. Günlük ortalama 8 uçağın iniş kalkış yaptığı meydanda yurt dışında Almanya’nın yoğunlukta olmasının sebebi Karadeniz Bölgesinden Almanya’ya çok sayıda gurbetçi verilmiş olması ve Alman halkının Karadeniz’in güzelliklerini gezmekten hoşlanmalarıdır.

Bir cevap yazın

İsim *
E-posta *
İnternet sitesi