Şakirpaşa Havalimanı

Adana şakirpaşa havalimanı Çukurova bölgesinin genel hava yolu ihtiyaçlarını karşılamakla birlikte Mersin ve Tarsus gibi çevre şehirlere ulaşımda da büyük kolaylık sağlamaktadır. Adana’nın güney batısında ve şehir merkezine 3,5 km uzaklıkta bulunan havalimanı şehir merkezine en yakın havalimanıdır. Yaklaşık 21.000 m2’lik alan üzerine kurulmuştur. Adana Şakirpaşa havalimanı 1937 yılından beri askeri ve sivil uçuşlara hizmet vermektedir. 1956 yılından beri tamamen sivil uçuşlara hizmet vermektedir. Şakirpaşa havalimanı iç hatlar terminali 1984 yılında, dış hatlar terminali ise 1997 yılında hizmete açılmıştır. Şakirpaşa havalimanından bir çok şehir ve ülkeye direk uçuşlar gerçekleşmektedir. Şakirpaşa havalimanı yolcu trafiği bakımından Türkiye’de 6., Avrupa’da 77. büyük havalimanıdır.

Bu havalimanı bulunduğu konum ve itibari ile geniş alana hizmet etmektedir. Geniş alana hitap etmesinde havalimanına ulaşımın kolay olmasının da etkisi büyüktür. Şakirpaşa havalimanının servisleri ile hem şehir içine hem şehir dışına ulaşım çok kolaydır. Havalimanı otobüsleri ile Ceyhan, Osmaniye, Tarsus ve Mersin’e ulaşım imkanı sunulmaktadır. Bunun dışında havalimanından otogara ve tren garına ulaşım da çok kolaydır. Özel araçları ile havalimanına gelen yolcular için otopark imkanı bulunmaktadır.

Şakirpaşa havalimanı uçuş bilgileri ile kalkış ve iniş yapan uçukların anlık takibini yapmak mümkündür. Bunun dışında iniş yapan uçaklar ile rötar yapan uçakların gecikme bilgileri de takip edilebilmektedir.

Adana geçmişti binlerce etnik kültüre ev sahipliği yapmıştır. O zamanlardan günümüze yansıyan tarihi atmosferi bulmak mümkün olmaktadır. Adana merkez ve çevresinde gezilecek yerler:
• Adana Taşköprü: Seyhan ve Yüreğir’i birbirine bağlamaktadır. Geçmişi Roma İmparatorluğu’na dayanmaktadır.
• Ulu camii: Selçuklu mimari özelliklerini üstünde taşımaktadır.
• Arkeoloji Müzesi: Burada Çukurova’nın binlerce yıllık geçmişinin izlerini taşıyan eserler bulunmaktadır.
• Büyük Saat: 32 metre uzunluğu ile Türkiye’nin en büyük saat kulesi özelliğini taşımaktadır.
• Tarihi Kazancılar Çarşısı: Geçmişin kültürünü taşıyan bir başka güzelliktir.
• Merkez Sabancı Camii: Son dönem eserlerinden olmasına rağmen özelliği Ortadoğu’nun en büyük camisi olmasıdır.
Bunların dışında, Merkez Park, Dilberler Sekisi, Hasan Ağa Camii, Etnografya Müzesi, Anavarza Kalesi ve Antik Kenti, Şar Antik Kenti, Feke Kalesi muhteşem güzelliklere sahip gezilecek yerlerdendir.

Bir cevap yazın

İsim *
E-posta *
İnternet sitesi