Şanlıurfa GAP Havalimanı Adres

Güney Anadolu Projesinin merkezi olarak geçen Şanlıurfa şehre değer katan havalimanı ile turizmin yeni adresi olma yolunda emin adımlarla ilerlemektedir. Şanlıurfa merkezde yer alan GAP Havalimanı merkeze 35 km mesafede, adres olarak Şanlıurfa Diyarbakır karayolu güzergahında bulunmaktadır.2007 yılında hizmete açılan havalimanı, 12000 metre karelik terminal binası ile 8 uçak kapasiteli apronuyla hizmet vermektedir.

Tarihte ve günümüzde peygamberler diyarı olarak bilinen Şanlıurfa, gezilip görülmesi gereken ayrı ayrı bakıldığında bile değer biçilemeyecek nadide eserlerin günümüze kadar geldiği ender yerlerden biridir. Halk arasında kısa ismiyle Urfa olarak bilinen bu şehir Türkiye’nin 7. büyük ilidir.1984 yılında Kurtuluş Savaşında, Urfa Halkının gösterdiği büyük fedakarlıklar ve eşsiz kahramanlıklar sonrası Şanlı unvanı ile taçlandırılan bu kentimiz, içerisinde kutsal kabul edilen balıkların bulunduğu Balıklı Gölede ev sahipliği yapmaktadır. Balıklı Göl demişken, kutsal kitaplarda da yer verilen hadiselerden sonra önemli turist ziyaretleri sayesinde, şehre azımsanamayacak kazanç getirisi olan kültürel merkezlerden birisidir. Nuh tufanından sonra ilk yerleşim yerinin Şanlıurfa olması da şehre anlam katan bir diğer önemli unsurlardandır. Müze şehir olarak adlandırılan Şanlıurfa en çok arkeolojik kazı yapılan yerlerdendir. Hatta merkezi ve 2 ilçesi ile Sit alanı ilan edilen bu değerli şehrimizde birçok tarihi eser bulunmaktadır. Dünyanın en eski heykeli ve tapınağıda yine Şanlıurfa’ da Göbeklitepede bulunmuştur. Havayolu ulaşımının da imkan dahilinde olması, Şanlıurfayı kaçamakların yeni adresi haline getirecektir artık.

Şanlıurfa ile bütünleşmiş, isot ve salçayla harmanlanan çiğ köfteye başka hiç bir yerde bu lezzette rastlamanız mümkün değildir. Damaktaki lezzeti ile iliklerinize kadar hissedeceğiniz kafeinin sertliği ile meşhur mırrayı da unutmuyoruz tabii ki. Şanlıurfa içinde barındırdığı türbeler ve camiler ile inanç turizmine, Kara Ali Kaplıcaları ile Termak Turizme, Karadağ Kayak Merkezi sayesinde de kış turizmine hizmet eden önemli turistik merkezlere ev sahipliği yapmaktadır. Aynı zamanda dağları, ovaları ile de yayla ve av turizmine hizmet eden bu önemli şehrimizin, topraklarımızda yer alması, ülkemiz için büyük zenginlik sayılma sebebidir. Bu kadar derin bilgiden sonra mutfağı hakkında pek bir bilgiye yer vermiyoruz, orası da sizin gelip, görmeniz, keşfetmeniz gereken noktalardan biri olarak dursun bir kenarda.

Bir cevap yazın

İsim *
E-posta *
İnternet sitesi