Şırnak Şerafettin Elçi Havalimanı Ne Zaman Kuruldu

Güneydoğu Anadolu Bölgesinin kentlerinden olan Şırnak içerisinde yer alan Şerafettin Elçi Havalimanı hakkında birçok insan ne zaman uçuşlara başladı ya da kuruldu tarzında sorular sormaktadır. Yakın zamana kadar burada bir havalimanının bulunmaması bu soruya neden olan merakın ana kaynağı olarak görülürken Şerafettin Elçi Havalimanının bölge için ne kadar önemli olduğu uzmanlar tarafından belirtilmektedir. İlk olarak 2010 yılında temelleri atılan havaalanının yer inşaatı 2011 yılında bitirilerek teslim edilmiş ve bunun ardından da terminal binalarının inşası başlamıştır. Söz konusu inşaatlar ise 2013 yılında tamamlanarak buradan uçuşlar yapılmaya başlanmıştır. 3.500 m2 kapalı alana sahip olan binaların yolcu kapasitesinin yıllık 500 bin kişi olduğu belirtiliyor.

Şırnak Şerafettin Elçi Havalimanından ülkenin farklı noktalarına seferler yapılırken bunların önemli bir kısmı aktarmalı olup az bir kısmı aktarmasızdır. Aktarmasız olarak seyahat etmek isteyen kişilerin alternatifleri yalnızca Ankara ve İstanbul’dur. Diğer yerlere gitmek isteyen kişilerin mutlaka aktarmalı olan uçuşları tercih etmesi gerekir. Bu uçuşların önemli bir kısmı Ankara ve İstanbul üzerinden yapılırken insanlar burada bir süre beklemek durumunda kalmaktadır. Bu bekleme süresi bazen çok düşük süreler olabilirken bazen ise 5 saat gibi uzun süreler olabilmektedir. Dolayısıyla da yolculuğun toplam süresi çok fazla artmış olmaktadır. Buna bağlı olarak insanlar tarafından bu seçenek çok fazla tercih edilmez.

Havalimanı için yapılan özel reklam çekimi

Şırnak sınırları içerisinde yaklaşık yarım milyon insan yaşamaktadır. İlçelerinden Cizre’nin tufandan sonra Nuh peygamberin yerleştiği yer olarak rivayet edilmesi burayı oldukça ilgi çekici bir yer yapmaktadır. Tarih boyunca farklı medeniyetlerin hüküm sürdüğü kent içerisinde çok sayıda tarihi yapı yer almaktadır. Bu yapıların dışında aynı zaman doğal güzelliklerin sayısı da azımsanmayacak kadar fazladır. Dolayısıyla da yılın farklı dönemlerinde buraya ülkenin farklı noktalarından çok sayıda turist gelmektedir. Şırnak içerisinde yer alan turistik noktaların başında Cudi Dağı gelmektedir. Bu dağın özellikle İslam dini için önemi çok fazladır. Nuh peygamberin gemisinin tufandan sonra burada durduğu rivayet edilir. Bu özelliği Cudi Dağına olan ilgiyi artırır.

Bir cevap yazın

İsim *
E-posta *
İnternet sitesi