Şırnak THY Uçuş Saatleri Hakkında Bilgi

Şırnak ili ülkemizin Güneydoğu Anadolu bölgesinde bulunmakla beraber birden fazla ulaşım olanağına sahip olup THY uçuş güzergâhları ve saatleri hakkında daha ayrıntılı bilgilere internette yer alan arama motorları üzerinden içerik araması yaparak ulaşabilirsiniz. Şırnak THY uçuş saatleri hakkında bilgi sahibi olmak kısa bir internet araştırmasıyla öğrenilebilmektedir. Şırnak ili tarihi açıdan önemli pek çok mekâna sahiptir. Bu tarihi mekânların başında Meryem Ana Kilisesi gelmektedir.

Meryem Ana Kilisesi dışında gezip görebileceğiniz bir diğer tarihi mekân ise Cizre Ulu Cami gelmektedir. Cizre Ulu Cami’nin yapım tarihi tam olarak bilinmemekle beraber Abbasiler döneminde Cami olarak kullanılmaya başlandığı bilinmektedir. Nuh Peygamber türbesi de Şırnak ilinin Cizre ilçesinde bulunmaktadır. Rivayete göre Nuh peygamber tufandan sonra Cizre’ye yerleşmiş ve burada yaşamını yitirmiştir. Hz. Nuh’un gömüldüğü yer ilk olarak havra olarak kullanılmış sonrasında ise kilise olarak kullanılmıştır. Müslümanlar bölgeye egemen olduktan sonra ise camiye dönüştürülmüştür. Kırmızı Medrese’de gene Cizre ilçesinde bulunmaktadır ve inşa edildiği tarih tam olarak bilinmemekle beraber 14. Asırda yapıldığı tahmin edilmektedir. Beyaz Köprüsü ise Şırnak iline bağlı Uludere ilçesinde bulunmaktadır. Hangi medeniyet tarafından inşa edildiği tam olarak bilinmektedir.

Şırnak tarihi açıdan önemli mekânlara ev sahipliği yaparken bir diğer dikkat çeken özelliği ise mutfağıdır. Şırnak mutfağında yöresel olarak pek çok leziz yemek, tatlı, hamur işi ve çorbalar mevcuttur. Örneğin kutlık yemeği içli köftenin farklı bir versiyonudur ve oldukça lezizdir. Serbidev yemeği de hem görsel açıdan hem de lezzet açısından oldukça farklıdır. Bu yemeğin ana malzemesi yarmadır. Gene perde pilavı görsel ve lezzeti ile farkını ortaya koymaktadır. Şırnaklıların yemekten vazgeçemediği bir yemektir. Eğer sizinde yolunuz Şırnak’a düşerse perde pilavını tatmanızı öneririz. Suryaz yemeği de Şırnak’ta yemekle aynı isimde olan suryaz otundan yapılmaktadır. Değişik lezzetlere açıksanız suryazı mutlaka denemelisiniz.

Ayrıca Şırnak’ta Şırnak Üniversitesi adı ile bir üniversite bulunmaktadır. Üniversite 2008 yılında kurulmuştur. Öte yandan Şırnak ilinde Şerafettin Elçi Havalimanı adı ile bir tanede havaalanı mevcuttur.

 

Bir cevap yazın

İsim *
E-posta *
İnternet sitesi