Sivas Nuri Demirağ Havalimanı Ne Zaman Kuruldu

Tarihi önemi büyük olan Sivas İç Anadolu Bölgesi sınırları içerisinde yer alan tarihi İpek Yolu üzerinde bulunması sebebi ile de önemli bir yere sahip olan ülkenin ikinci en büyük şehridir. 1930 yıllarından sonra ulaşımın canlılık kazandığı dönemi takip eden 1950’li yıllarda Sivas Nuri Demirağ Havalimanı kuruldu. Ne zaman sivil yolculara açıldığı konusunda ise tarih bilgisi değişiklik göstermektedir. Modern havacılık dönemi içinde önemli bir yere sahip olan havalimanı tam olarak 1957 yılında sivil hava trafiğine açılmıştır. İlk terminal binası 1990 yılı itibari ile hizmet sunmaya başlamıştır. 31.01.2002 tarihinde hava trafiğine kapatılan Sivas Nuri Demirağ Havalimanı aynı karar ile 17.10.2003 yılı itibari ile hava trafiğine açılmıştır. Havalimanı pistinde onarım ve genişletme kapsamında 2006 yılı itibari ile onarım yapılmasına karar verilmiştir. Ülkenin en uzun ikinci pistine sahip olan alanda; 5 uçak kapasiteli apron, pist bağlantı taksi yolu bulunmaktadır.

Aralık 2010 yılından itibaren fiilen hizmete giren ve yıllık 3 milyon yolcu kapasitesine sahip olan terminal binası teknolojik alt yapıya sahip modern bir mimariye sahiptir. Havaalanının iç ve dış hatlara hizmet veren terminal binaları bulunmaktadır. İç hat terminali genel yüz ölçümü toplamda 1350 m2 olup içerisinde 2 adet kafe, 5 adet araç kiralama, 1 adet sağlık ünitesi, 1 ATM ve 1 adet turizm danışma ofisi bulunmaktadır. Dış hatlar terminali 1500 m2’lik alana sahiptir. Genel olarak bakıldığında her iki hatta da; 16 adet check-in bankosu, 1 adet gelen yolcu konveyörü, 1 adet giden yolcu konveyörü bulunmaktadır.

Sivas il olarak Türk tarihini en fazla yansıtan şehir olarak karşımıza çıkmaktadır. 13. Yüzyıl eserlerinden olan; Mavi Medrese, Gök Medrese, Çifte Minareli Medrese döneme ait en önemli ve görülmesi gereken yapıtlar arasında yer almaktadır. Ulu Camii de şehir için önemli bir yapıt olmaktadır. Bölgede görülmesi gereken birçok yer bulunmaktadır. Dünyada bulunan en büyük kanyonlar arasında yer alan Karanlık Kanyon Sivas’a gelindiğinde görülmesi gereken doğal güzellikler arasındadır. Yanı sıra renkli ve eğlenceli evleri ile de gezginlerin dikkatini çekmektedir.

Bir cevap yazın

İsim *
E-posta *
İnternet sitesi