Suudi Arabistan THY ile Kaç Saat

İslam alemi için çok önemli bir konumda bulunan Suudi Arabistan ile Türkiye arasında çok sayıda ufak seferi yapılmakta ve bunların önemli bir kısmını gerçekleştiren THY ile yolculuk eden kişiler kaç saat içinde yolculuklarını tamamlayacaklarını merak etmektedir. Dünyanın en önemli hava yolu şirketleri arasında gösterilen THY tarafından düzenlenen uçak seferleri sayesinde insanlar özellikle Hac mevsiminde Suudi Arabistan’a kısa sürede ulaşabilmekte ve söz konusu durum insanlar için çok büyük bir kolaylık olurken seyahatin kaç saat içerisinde tamamlanacağı ise farklı unsurlara göre değişmektedir. Yolculukların süresini etkileyen faktörlerden bir tanesi yapılan seferlerin doğrudan mı yoksa aktarmalı mı olduğudur. Bunun dışında ise seferlerin yapıldığı şehirlerin konumları yolculuk sürelerini doğrudan etkilemektedir.

Suudi Arabistan’ın başkenti olan Riyad ile İstanbul arasında günde iki farklı sefer yapılmakta ve bunlardan bir tanesi 01:25’te yapılırken diğeri ise 19:45’te gerçekleşmektedir. İki kent arasındaki yolculuğun toplam süresi ise yaklaşık 4 saat sürmektedir. İslam alemi için çok büyük bir öneme sahip olan Medine’ye ise gün içinde çok daha fazla uçuş yapılmakta olup bunlardan bir kısmı aktarmasız iken diğer kısmı aktarmalıdır. 01:10 ve 11:45 saatlerinde yapılan uçuşlar ile insanlar Medine’ye taşınmakta olup seyahatin toplam süresi ise 3 saat 30 dakika sürmektedir. Ödenmesi gereken bilet ücretleri ise yaklaşık 1.500 TL olup talep durumuna bağlı olarak farklılık gösterebilmektedir. Biletlerin geç alınması durumunda ödenmesi gereken ücretler 3.000 TL’ye yaklaşmaktadır. Bundan dolayı biletlerin mutlaka seyahat tarihinden daha önce alınması gerekmektedir.

Suudi Arabistan İslam aleminin kutsal kabul ettiği yerleri bulundurmaktadır. Bunlardan en önemli Mekke’de bulunan Kabe’dir ki yıl içerisindeki belli bir dönemde insan hac ibadetlerini yapmak için buraya gelmektedir. Dolayısıyla da milyonlarca kişi aynı anda burada olmaktadır. Bunun dışında İslam Peygamberinin kalmış olduğu yerler de insanlar tarafından ziyaret edilmektedir. Bir başka önemli kent de Medine olup burada yer alan Mescid-i Nebevi insanların yoğun ilgisini çekmektedir. Şehre gelen kişilerin tamamı buraya gelerek bu mescidi ziyaret etmektedir.

Bir cevap yazın

İsim *
E-posta *
İnternet sitesi