Thy 43 Bin 975 ton yakıt tasarrufu sağlandı

Türk Hava Yollarında yapılan çalışmalar neticesinde yakıt tasarrufu ve verimliliği konusunda etkin ve verimli uygulamaların gerçekleştirilmesi sonucu 43 bin 975 ton daha az yakıt harcandığı belirtiliyor. Söz konusu çalışmalar sonucu ortaya çıkan tasarruf sayesinde 138 bin 523 ton karbon salınımının önlendiği tespit edildi. THY tarafından yayınlanan sürdürülebilirlik raporuna göre söz konusu çalışmalarda ekonomi, yönetişim, sosyal alan ve çevre konuları baz alınarak 4 temel esas üzerine strateji oluşturulmuş. Adı geçen dört temel konunun kendi içinde çok sayıda alt konuyu barındırdığı gözlemlenmektedir. Yakıt Tasarrufu Projesi adını taşıyan proje 2008 yılında başlatılmıştı. Son dokuz senede şirket bünyesine dahil edilen uçakların tamamı yeni nesil yakıt tasarrufuna sahip.

İklimsel değişiklik, çevre koruması gibi konularda mücadele konusu çerçevesinde yakıttaki verimliliğin artması ve karbon salınımının azaltılması çalışmalarında kendinden söz ettiren THY 2008 verileri ile karşılaştırıldığında & 20 oranında daha az ve verimli yakıt harcayarak uçmayı başarmıştır. Böylece Son 9 senede bir milyon üç yüz yirmi dokuz bin yedi yüz seksen üç ton karbon salınımını önlemiştir. Türk Hava Yolları tarafından gerçekleştirilen uçuşlarda yakıtın etkin ve verimli kullanılması sonucu geçtiğimiz yıl kırk üç bin dokuz yüz yetmiş beş ton miktarında yakıttan tasarruf elde edilmiştir. Söz konusu yakıt tasarrufu sonucunda yüz otuz sekiz bin beş yüz yirmi iki ton karbon salınımı önlenerek hem ekonomik, hem çevresel önlemler alınmış oldu.

Türk Hava Yolları yetkililerinin yapmış olduğu açıklamalara göre gelecek nesiller için daha temiz ve yaşanabilir bir miras bırakmak amacıyla dokuz sene önce hayata geçirilen proje kapsamında başarılı uygulamalar gerçekleştirilerek yerel ve uluslar arası düzeyde takdire layık bulunmuştur. Uluslar arası Temiz Ulaşım Konseyinin Avrupa, Kanada ve Amerika gibi hatlarda uçuş gerçekleştiren uluslar arası düzeyde yirmi hava yolu şirketi arasında yakıt verimliliği konusunda ve buna bağlı karbon salınımı karşılaştırmalarının yapıldığı raporunda THY’nin uçuşlarda yakıtın etkin ve verimli kullanımı alanında dördüncü olduğu belirtildi. Ayrıca yetkililerin bildirdiğine göre Türk Hava Yolları’nın dünyanın en genç filosuna sahip şirketlerden biri olarak şirket bünyesinde yakıt verimliliği ve tasarrufu konusunda öncü uçak modellerini barındırmaktadır.

Bir cevap yazın

İsim *
E-posta *
İnternet sitesi