THY Açılımı

Türk Hava Yolları ( THY ) Türkiye’nin yükselen değeri sloganıyla havayolu taşımacılığı alanlarında hizmetine devam eden bir havayolu markasıdır. 1933 yılında hizmet sunmaya başlayan THY, ilk uçuşlarını sadece 5 uçakla gerçekleştirmeye başlamıştır. Günümüzde ise 328 yolcu ve kargo uçağı bulunan THY, dünya genelinde bilinen bir marka değerine sahiptir. THY açılımı; Türk Hava Yolları Anonim Ortaklığı’dır. Ülkemizin ulusal hava yolu olarak ön plana çıkan Türk Hava Yolları’nın merkezi Atatürk Havalimanı’dır. Bunun yanı sıra havayolu markasının Ankara Esenboğa Uluslara arası Havalimanında bir de ‘’hub’’ı bulunmaktadır. Türk Hava Yolları’nın uçuş ağı oldukça geniştir. Bu bağlamda; uzak doğudan Afrika’ya, Avrupa’dan Orta Doğuya, Kuzey Amerika’dan Güney Amerika’ya kadar çok geniş bir yelpazede uçuş gerçekleştirmektedir.

1933 yılında hizmet sunmaya başlayan Türk Hava Yolları, 1938 yılında Devlet Hava Yolları Umum Müdürlüğü adını alarak Ulaştırma Bakanlığı bünyesine dahil oldu. İlk dış seferini ise 1947 yılında yapan THY, Ankara-İstanbul-Atina arasındaki bu uçuşla uluslar arası semalarla buluştu. 1956 yılına gelindiğinde ise Türk Hava Yolları Anonim Ortaklığı ismini alan firma, toplamda 60 milyon TL’lik bir sermaye ile kurulmuştur. İlk özelleştirme serüvenine 1990 yılında başlayan THY, 2004, 2006 yıllarındaki özelleştirme süreçlerinin ardından özel şirket statüsüne dahil oldu. 2008 yılında ise Star Alliance yani dünyanın en büyük uçuş ailesine dahi olmayı başaran firma, uluslar arası arenada adından sıkça söz ettirmeye başladı.

Türk Hava Yolları İngilizce olarak Turkish Airlines olarak isimlendirilmektedir. Marka değeri olarak oldukça etkili bir değer olan THY, dünya genelinde tanınmış bir havayoludur. Bu doğrultuda dünyadaki pek çok spor kulübüne sponsor olan Türk Hava Yolları, marka değerini günden güne geliştirmektedir. 2016 yılı itibariyle Avrupa’nın en iyi havayolu seçilen THY, uluslar arası arenada saygınlığını günden güne geliştirmektedir. Türk hava yolları daha sonraki süreçlerde 15 farklı şirketle çalışmalarını sürdürerek oldukça hızlı bir şekilde gelişim göstermiş durumdadır. Günümüz itibariyle yıllık olarak 60 milyonun üzerinde yolcu taşıyan THY, yolcu sayısını her geçen yıl biraz daha arttırmaktadır. Bu durumun doğal sonucu olarak her sene marka değerini sürekli arttıran firma, uluslar arası ortamda da etkili olan bir marka konumundadır.

thyacilimi.jpg (790×461)

Türk Hava Yolları günümüzde toplam 120 ülkede 300 destinasyon ile yolcuları için dünyanın her yerini ulaşılır kılmaktadır. THY global bir firma olma yolunda emin adımlarla ilerlerken, uçak filosunu da sürekli olarak büyütmektedir. Marka sloganı olarak ‘’ Dünya Daha Büyük, Keşfet’’ sloganını kullanan firma, yolcularına sunmuş olduğu konforlu yolculuk seçeneğiyle de adından sıkça söz ettirmektedir. Türk Hava Yolları, kargo alanında da hizmet sunmaktadır. Turkish Cargo, Türk Hava Yolları’nın alt markası olarak hizmet sunmaktadır. Toplamda 12 adet kargo uçağı ile dünyanın 64 noktasına tarifeli olarak kargo teslimatı yapan kuruluş, yılda 887.000 tondan fazla kargo taşımaktadır.

Türk Hava Yolları dünyanın farklı bölgelerinde farklı konsept tarzlarında tanıtım filmleri çekerek adından sıkça söz ettirmektedir. Bu durum ise doğal olarak kuruluşun marka değerini ve marka bilinirliliğini arttıran bir durum olarak karşımıza çıkmaktadır. Türk Hava Yolları günümüzde tam anlamıyla bir şirketler grubuna dönüşmüş bir kuruluş özelliğine sahiptir. Alanında uzman nitelikli kadrosuyla göz dolduran THY, başarılı iştirakleri neticesinde sürekli olarak büyüyen bir kuruluş olarak tanımlanmaktadır. Gün geçtikçe küresel marka olma yolunda emin adımlarla yürüyen kuruluş, ülkemizin en önemli kuruluşları arasında yer almaktadır. Türk Hava Yolları artık, dev bir marka özelliğine bürünmüş bir konumdadır.