THY en çok hangi ülkelere seferler düzenliyor

Dünyanın birçok ülkesine sefer düzenleyen ve bu seferlerinde doluluk oranı ile kendisinden söz ettiren Türk Hava Yolları 21 uçuş noktası ile en fazla Amerika Birleşik Devletleri’ne uçuş gerçekleştirmektedir. Her geçen gün uçuş yaptığı noktalara bir yenisini ekleyen şirket yolcu taşımacılığının yanında kargo taşımacılığında da iddialı konumdadır. Uçuş yaptığı nokta açısından bakıldığında Almanya, Rusya, İtalya ve Hindistan en çok seferlerin düzenlendiği ülkelerin başında gelmektedir. Taşıdığı yolcu sayısı bakımından İsrail ve Suudi Arabistan dikkat çekerken kargo taşımacılığında uzak doğu ülkeleri etkin bir rol oynamaktadır. İsrail havayolu şirketlerinin Türkiye’ye sefer düzenlememesi ile hac ve umre yolculuklarından dolayı Suudi Arabistan’a uçuşlarda THY’nin fırsatları değerlendirdiği görülmektedir.

Amerika Birleşik Devletlerinin Atlanta, Boston, Orlando, Charlotte, Chicago, NY New York, Dallas, Denver, Philadelphia, Detroit, Houston, Phoenix, Las Vegas, Portland, Los Angeles, San Diego, Miami, Seattle, Minnea polis ve Washington DC gibi birleşik devletlerin dört bir tarafındaki şehirlerine direk yada aktarmalı uçuşlar düzenleyen Türk Hava Yolları uçuş yaptığı noktaların sayısını her geçen gün artırmaya gayret etmekte. Yetkililerin açıklamasına göre Türk vatandaşı yolcuların yanı sıra yabancı yolcuların da tercih ettiği bir havayolu şirketidir. Boston, Chicago, New York ve Washington DC gibi şehirlere her gün sefer düzenlemenin yanı sıra Amerikan havayolu şirketi olan United Airlines adına da uçuşlar gerçekleştirmektedir.

Türk Hava Yollarının en çok sefer düzenlediği diğer ülkeler sırasıyla Almanya, Rusya ve İtalya’dır. Almanyanın Berlin, Düsseldorf, Leipzig, Bremen, Frankfurt, Stuttgard, Münih, Köln, Hannover, Hamburg gibi önemli kentlerine uçuşlar düzenlerken Rusya’da ise başkent Moskova’nın yanı sıra Kazan, Ekaterinburg, Rostov On Don, Soçi, St Petersburg ve Ufa gibi şehirlere yolcu taşımaktadır. İtalya’da ise başkent Roma ile birlikte Cenova, Bologna, Torino, Venedik, Bari, Napoli ve Milano gibi ülkenin önemli kentlerine yolcu ve kargo taşımaktadır. Hindistan’ın Ahmedabad, Mumbai, Delhi, Haydarabad, Madras, Bangalore ve Kalküta gibi kentlerine yolcu taşırken Delhi’ye yaptığı 5 saat 50 dakikalık ve Mumbai’ye yaptığı 6 saat 10 dakikalık direk uçuşları ile ilgi çekmektedir.

Bir cevap yazın

İsim *
E-posta *
İnternet sitesi