THY Gürcistanda da Büyümeye Devam Ediyor

Ülkemizin en büyük havayolu firmalarından biri olan THY ülkemizin kuzeydoğusunda yer alan Gürcistanda yapılan uçuşlarda da yüzde 12lik paya sahip olarak büyümeye devam ediyor olduğunu gösterdi. THY yaptığı atılımlarla birlikte her geçen gün büyümeye devam ediyor ki bunun en büyük göstergelerinden biri de 2018 yılının Ocak ile Haziran ayları arasındaki verilere göre Gürcistanda yapılan uçuşlarda da Gürcistan Havayolları ile birlikte büyük bir paya sahip olmasıdır. Ülke genelinde sivil havacılık sektöründe yapılan yolcu taşımacılığındaki yüzde 12’lik oran THY Gürcistanda da büyümeye devam ediyor olduğunun kanıtıdır. Gürcistan Havayolları ülkesine 2018 yılının ilk altı ayında 247.485 yolcu taşırken Türk Hava Yolları ise bu zaman dilimi içinde 246.021 kişi taşımıştır.

Ticaret Bakanlığı’nın yaptığı haberin bilgileri Gürcistan Sivil Havacılık Acentesi’nden alınmıştır. Bu bilgiler, her iki havayolu şirketinin ülke genelindeki havacılık pazarından yüzde 12’lik bir pay aldıkları doğrultusundadır. T.C vatandaşlarından vize ve pasaport istemeyen ülkenin başkenti Tiflis’tir. Ülkemiz vatandaşları daha çok Batum kentinin adını duymaktadır. Bunun nedeni ise Artvin’e oldukça yakın olan ve Karadeniz sahilinde yer alan Batum’da bulunan havaalanı Artvin yolcularını da taşımaktadır. Farklı noktalardan Batum Havaalanı’na gelen yolcular oradan çok kısa süren karayolculuğu sayesinde Artvin’e geçebilmektedir. Batum ve Tiflis’in yanı sıra Kutaisi ve Rustavi kentleri hem tatil, hem iş hem de gezmek için ülkenin en fazla ziyaretçi çeken kentleridir.

Abhazya, Acarya, Güney Osetya adıyla bilinen üç bölgeye ayrılan ülkenin kıyı kesimlerinde ılıman iklim iç kısımlarda ise karasal iklim etkili olduğundan gezmek için ideal mevsim ilkbahar ve yaz aylarıdır. Azerbaycan, Rusya, Ermenistan ve Türkiye ile komşu olan Gürcistan’ın ekonomisi yoğunluklu olarak ticaret ve tarım üzerine kurulmuştur. Tarım alanında çay, turunçgiller, şekerpancarı, tütün üretimi fazladır. Çeşitli makinelerin üretimi, gıda ve ilaç sanayi ekonomide tarım kadar etkilidir. Resmi dili Gürcüce olan ülkede nüfusun büyük bir bölümü Hıristiyan iken Müslüman kişi sayısı da az değildir. Gürcüce’nin yanında Rusça ve Azerice de bazı bölgelerde kullanılmaktadır. Avrupa ve Orta Doğu ülkelerinin yemek kültüründen etkilenen mutfağın en güzel lezzetleri arasında bethchi, kupati ve Tolma bulunmaktadır.

 

Bir cevap yazın

İsim *
E-posta *
İnternet sitesi