THY ile 3.Havalimanı açılmadan büyük kavga

İstanbul şehrine yapılan yeni havalimanının inşa ve 25 yıllık işletmesi için 3 Mayıs 2013 yılında kurulan İGA ile Türk Hava Yolları arasında daha 3.havalimanı açılmadan büyük bir kavgaya meydana geldi. THY ile yeni hava limanının inşa ve işletmesini ihale ile elde eden Cengiz, MAPA, Limak, Kolin, Kalyon Ortak Girişim Grubunun birleşimiyle kurulan İGA arasında üçüncü havalimanı açılmadan yaşanan büyük kavga nedenin THY’ye tahsis edilen lounge salonlarının beğenilmemesi ve yeni taleplerin olması olarak bilinmektedir. Ülkemizin en önemli projelerinden biri olan 3. Havalimanın işletmesi İGA’nın yöneticileri ile Türk Hava Yolları yöneticileri arasında çeşitli sebeplerden kaynaklı ciddi bir kavga yaşandığı öğrenildi.

Kavganın, THY Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı ile yapımına İGA tarafından hızla devam edilen ve açılışının 29 Ekim’de yapılması planlanan 3.havalimanı yöneticileri arasında olduğu bilinmektedir. Geçen haftalarda yeni havalimanının inşaatını ziyaret eden İlker Aycı’nın firmasına tahsis edilen salonları beğenmediği, yeni isteklerde bulunduğu ve hatta ilginç taleplerde bulunduğu yaşanılan krizin sebebinin de buradan çıktığı belirtilmektedir. 3.havaalanı kaynaklarından edinilen bilgiye göre İlker Aycı’nın, terminalde bulunan yolcu köprülerinin ortasında bulunanların sadece THY’ye ait olmasını istemiştir. Ayrıca köprülere THY logosunun giydirilmesini ve köprülerin boş olması durumunda bile başka bir uçağın yanaşmasını kabul etmeyecekleri ve alandaki Duty Free satışlarından kar payı istediği ifade edildi.

Türk Hava Yolları Yönetim ve İcra Kurulu Başkanı İlker Aycı’nın bu istekleri karşısında şaşıran yeni havaalanı yöneticilerinin bu talepleri kabul edip etmeyeceği ise belirsizliğini korumaktadır. Ayrıca İstanbul Florya’daki Devlet Hava Meydanları İşletmeleri Genel Müdürü Funda Ocak yaptığı toplantıda yeni havaalanın açılışının öncesi veya sonrasında herhangi bir aksilik yaşanması durumunda B planlarının olduğunu ifade etmiştir. Toplantı sırasında THY’nin ciddi boyutlara ulaşan ikramlar konusundaki çekincesinin yapılan ortak akıl toplantıları ile çözüldüğü belirtildi. DHMİ Genel Müdürü, THY’nin ikramlarının bir süre merkezden devam edeceği ona göre tedbir alındığı ve çalışmaların yapıldığı, özel dondurulmuş kamyonlarla ulaşımının yapılacağını ifade etti. Bütün senaryoların en güzel şekilde çözüme kavuşturulup açılışın gerçekleştirileceği belirtildi.

Bir cevap yazın

İsim *
E-posta *
İnternet sitesi