THY ile 36 Saatte Lizbon

İstanbul Atatürk Havalimanından Porkezin deniz ürünleri ve dik yokuşları tırmanan kanarya sarısı tarihi tramvaylarıyla ünlü Lizbon kentine direkt uçuşu olan Türk Hava Yolları ile gidip 36 saatte keşfetme fırsatı yakalanabilir. 36 saatte Porkezin başkenti Lizbon şehrini gezmek görmek isteyenler için THY 2500 Türk Lirasından başlayan fiyatlar ile her gün sabah saatlerindeki 07.35 uçağı ile öğlene doğru 11.55 seferi ile seçme olanağı sunmaktadır. İstanbul Atatürk Havalimanından Lizbon’a direkt uçuşlarda karşılıklı sefer bulunabilmektedir. Lizbon’dan dönüş için öğlene doğru 11.30 ile öğleden sonra 15.45 saatlerindeki uçuşlardan bilet alınabilir. Gidiş yolculuğunun direkt uçuşlarda ortalama 4 saat 55 dakika sürdüğü seyahat süresi dönüşlerde yaklaşık 4 saat 40 dakikaya düşmektedir.

Direkt uçuşlarda yer bulamayanlar veya yeni ülkeler ve şehirler görmek isteyenler aktarmalı uçuşlardan birini tercih edebilirler. Rıhtımında bulunan dünya çapındaki müzeleri, restoranları, kültür kurumları ile tanınmış olan Lizbon nata yani klasik Portekiz tatlıları ile de damak lezzetlerine hitap etmektedir. Şehirde Eski Avrupa’nın varlığı korunmaktadır. Fakat Avrupa’nın yanında Amerika esintisi ile inşa edilen yeni projeler kentin popülerliğini her gün artırmaktadır. İnişli çıkışlı bir coğrafik yapıya sahip olan kentin bütün güzelliğini görmek için Graça semtine gidip en yüksek tepenin üstündeki Graça Manastırı’ndan etrafı izlemek yetecektir. Ülkenin en ünlü şairi olan Fernando Pessoa’nun anısı Campo de Ourique semtindeki kültür merkezinde hissedilecektir. Şairin yaşamının son yıllarını geçirdiği evin odalarında interaktif ekranlarda hayatı anlatılmaktadır.

Deniz ürünleriyle ünlü şehirde profesyonel şefler tarafından tuzda, ızgarada, tavada, hatta çiğ servis edilen lezzetler tadılıp geleneksel tatlılar yenilmelidir. Avuç içi büyüklüğünde içi krema ile doldurulmuş ve sadece ayakta servis edilen pasteis de nata tatlısı bir harikadır. Ayrıca Katolik manastırlarında hazırlanan, tarifleri kuşaktan kuşağa geçen başka tatlılar da tatmak mümkündür. Dünya çapında mantar üretiminde üçüncü büyük ülkesi olan Portekiz’de bu maddeden yapılan hediyelikler bulunabilir. Başkentin güney doğusunda yer alan Jeronimos Manastırı, Belem Kulesi ve fütüristik cepheli sanat, mimari, teknoloji müzesi ile ünlü Belem semtine gidilmelidir. Casa Pau-Brasil’de ülkenin en ünlü tasarımcıları, markalarından giyim, ev eşyası, kırtasiye, sabun gibi ürünlerin sergilendiği Principe Real semtine uğranmalıdır.

Bir cevap yazın

İsim *
E-posta *
İnternet sitesi