THY Kabin Memuru Bebeğin Hayatını Kurtardı

16 Nisan 2018 tarihinde Türk Hava Yolları firmasının Antalya ile İstanbul arasında yaptığı sefer sırasında yolcunun bebeği nefes alamayınca kabin memuru ilk yardım müdahalesinde bulunup bebeğin hayatını kurtardı. Kabin memuru Gülnihal Pire Antalya ile İstanbul seferi sırasında Türk Hava Yolları firmasının personellerine aldırdığı ilk yardım eğitimi sayesinde nefes borusu tıkanan bebeğin hayatını kurtardı. Uçağın kalkışından kısa bir süre sonra enesin emzirmesi sırasında nefes alamayan Yağız Artan adındaki yedi aylık bebeğe kabin memuru hemen müdahale edip nefes almasını sağlayarak hayatını kurtarmıştır. Bebeği nefes alamayan yolcunun telaşlanarak uçakta doktor olup olmadığını sorduğunu anlatan Gülnihal Pire anneden ilk yardım müdahalesi yapmak için izin alıp elinden geleni yaptığını anlattı.

THY Kabin Hizmetleri Başkanı Nevin Çolak ile birlikte yaşanan olayı anlatan kabin memuru annesini emerken nefes borusu tıkanan bebeğe müdahale edebilmek için öncelikle anneden izin almıştır. İzinden sonrasında aldığı eğitimlerin bilgileri doğrultusunda hemen bebeğin ağzına parmağını sokarak istifra ettirdiğini sonrasından ağzının içinde herhangi bir cisim kalıp kalmadığından emin olmak için elini ağzına soktuğunu anlattı. Ağzının içinde herhangi bir yabancı cisim kalmadığından emin olduktan sonra nefes aldığını gören Gülnihal Pire çok mutlu olduğunu belirtti. Çocuğun rahatsızlığının geçmiş olması neticesinde yolculuğun mutlu bir şekilde devam ettiğini ve tamamlandığını ifade eden kabin memuru aldığı eğitimlerin çok işine yaradığını belirtti. THY Kabin Hizmetleri Başkanı Nevin Çolak ise kabin memurlarının periyodik olarak ilk yardım eğitimi aldığını ifade etti.

Genellikle uçakta gelen yolcuları güler yüzleri ile hoş karşılayan, servis ikramı yaparak mutlu eden kişiler olarak tanına kabin memurları uçakta kendilerine canı ve malı emanet edilen misafirlerinin her türlü sıkıntılarına karşı eğitim aldıklarını belirten Çolak, yolcuları emniyet ve güven içinde uçurmaya özen gösterdiklerini açıkladı. Türk Hava Yolları havayolu şirketinin bünyesinde toplam 10 binin üzerinde kabin memuru çalışmaktadır. Havayolu personeli uçağın etkisi ile karşılaşılabilecek her türlü sağlık sorunlarına çözüm üretebilecek şekilde eğitime tabi tutulmaktadırlar. Belli aralıklar ile yapılan bu eğitimler sonucunda personel sınava tabi tutulmaktadır. Sınavı geçemeyen personelin tekrar sınava girme hakkı olmaktadır. Bu sınavdan da başarılı olamayanların havayolu şirketi ile ilişiği kesilmektedir.

Bir cevap yazın

İsim *
E-posta *
İnternet sitesi