THY Kargo ilk Boeing 777 uçağını teslim aldı

THY tarafından Boeing’e şipariş edilen ve Türk Hava Yollarının alt markası olan Turkish Cargo tarafından kullanılacak 777 tipi kargo uçakları teslim edilmeye başlandı, THY Kargo ilk Boeing 777 uçağını teslim aldı. Boeing ve Türk Hava Yolları 7 Aralık 2017’de küresel kargo taşımacılığının ilk 777 kargo uçağının teslimatını düzenlenen bir tören ile kutladı. Düzenlenen teslimat töreninde konuşan Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı M.İlker Aycı, hızlı bir şekilde gelişen kargo faaliyetlerinin dönüm noktasını oluşturan ilk 777 kargo uçağının teslimatını kutladıklarını, THY’nin başarılı alt markası Turkish Cargo’nun Ocak ayı itibariyle direk kargo seferi noktalarını 55’ten 73’e yükselttiğini ifade etti.

Geçen yıl bu aylara oranla taşınan kargo miktarının yüzde 29 oranında artırılarak bir milyona yükseldiğini, sektörel anlamda büyük başarı olan bu performansın dikkat çektiği belirtildi. İstanbul’daki merkezden kısa ve uzun menzilli noktalara daha kısa zamanda ulaşarak teslimatlar yapılacağını, rekabet ve büyüme hızıyla kısa süre ulaştığı grafiği daha da yukarılara yükselteceğine inandığını belirten Aycı, bu teslimatların hızla büyüyen kargo operasyonlarına değer katacağını ifade etti. THY’ye 777 kargo uçağını teslim etmekten onur duyduklarını belirten Boeing Türkiye’den sorumlu Ticari uçaklar satış pazarlama Başkan Yardımcısı Marty Bentrott, bu uçağın mesafe ve kargo kapasitesi ile hizmetini karlı bir şekilde sürdürmesinde doğru bir tercih olduğunu söyledi.

Şipariş edilen iki uçaktan teslim edilen 777F, 102,000 kg yüklü iken 4,900 deniz milini (9,070 km) uçama özelliğiyle yer operasyonlarına en uygun, dünyanın en uzun menzilli ikiz motorlu, yakıt bakımından da oldukça iyi performans sergileyen uçağıdır. Yeni hatlarla birlikte Turkish Cargo’nun 2018’de 82 bölgeye operasyon yapacağını, sadece insan ve kargo taşımayıp ülkemizin medeniyetini de dünyanın her köşesine taşıdığını belirten Aycı, Suriyeli mültecilere de bir uçak dolusu ilaç gönderdiklerini sözlerine ekledi.2016’da çalışanların yaptığı fedakarlıkların kendilerini 2017’de farklı bir noktaya getirdiğini ifade eden THY Genel Müdürü Bilal Ekşi, yeni Boeing uçağının işlerine bereket getireceğini ve 2018 yılının çok daha güzel geçeceğini belirtti.

Bir cevap yazın

İsim *
E-posta *
İnternet sitesi