THY Moroni Uçağı Acil İniş Yaptı

THY firmasına ait İstanbul Şeyseller ve Moroni seferini yapan TK748 sayılı Airbus A330 tipi yolcu uçağı sağ tarafındaki motorunda meydana gelen bir arıza nedeniyle Ciddeye yönelerek acil iniş yaptı. 28 Temmuz 2018 günü İstanbul Atatürk Havalimanından havalanan THY uçağı Moroni seferi yapmakta iken Kahire semalarında iken motorundaki arıza nedeniyle acil iniş yaptı. THY Moroni Uçağı Acil İniş Yaptı haberini veren Aviation Herald inişin sorunsuz olarak gerçekleştirildiğini ve arızanın giderilmesi için uçağın bakıma alındığı bildirdi. Arızanın fark edilmesinden yaklaşık olarak 2 saat sonra Cidde’ye inen uçakta bulunan yolcular, vize işlemlerinin halledilmesinin ardından rötar süresince konaklamaları için otellere yerleştirildi. Arızanın giderilmesinin ardından yolculuk 27 saatlik rötarla gerçekleştirildi.

Komorlar Devletinin başkenti ve en büyük şehri olan Moroni’de uluslar arası havaalanı bulunmaktadır. Yaklaşık olarak 40 bin kişilik nüfusa sahip olan Moroni kentinde yer alan Prince Said İbrahim Havalimanından Komorlar devletinin diğer adalarına, Batı Afrika ve Madagaskar’a düzenli seferler düzenlenmektedir.  Hint Okyanusu kıyında, güneydoğu Afrika kıtasında bulunan bir adalar ülkesi olan Komorlar’ın en gelişmiş şehri ve başkenti Moroni’dir. Başkente ulaşımın oldukça kolay olduğu adalarda Fransız sömürgesi yaşanmıştır. Uzun yıllar Fransız sömürgesinin yaşanmış olması ülkede Fransız kültürünün etkisinin sürmesine neden olmuştur. Fransız kültürünün yanı sıra Güney Asya ve Arap kültürü de etkilidir. Komorca’nın yaygın kullanıldığı ülkenin bazı bölgelerinde Fransızca ve Arapça da kullanılmaktadır.

Tropikal iklimin hakim olduğu ülkede yıllık sıcaklık değerleri 20 derecenin üzerinde olup yılın her mevsiminde yağış görülmektedir. Baharat, patates başta olmak üzere tahıl tarımı ve hayvancılık yapılan ülkede ekonominin iyi olmamasından dolayı halkın büyük çoğunluğu geçim sıkıntısı yaşamaktadır. Sokaklara yayılmış olan pazarlardan alışveriş yapabilmek mümkün olup farklı pişirme yöntemleri ile hazırlanmış yemekler ve tropikal meyveler turistlerin dikkatini çekmektedir. İçme suyunun mikroplu olduğu ülkede tropikal meyveleri yemeden önce içme suyuyla yıkanmalıdır. İslamiyet’in yaygın olduğu adalar devletinde küçük mescitler bulunmaktadır ki deniz kıyısındaki Eski Cuma Camisi görülmesi gereken yerler arasındadır. Çok sayıda sahilin bulunduğu ülkede en çok tercih edilen sahil Moroni Beach’tir. Mwali adası, Nzwani Adasında tüplü veya şnorkelli dalış yapılabilmektedir.

Bir cevap yazın

İsim *
E-posta *
İnternet sitesi