THY Pilotu Kuşa Çarptık Haberi

Havacılıkta havada iken meydana gelen kaza haberi son günlerde Türk Hava Yolları firmasının İstanbul İle Ljubljana arası sefer yapan uçağından geldi ki havayolunun pilotu yaşanan olay ile ilgili kuşa çarptık şeklinde açıklama yaptı. Uçaklar havada iken bazı olumsuzluklar yaşayabilmektedir ki bunların arasında kuş çarpması olup yakın zamandaki kaza haberi Türk Hava Yolları firmasının pilotu kuşa çarptık şeklindeki ses kaydı ile ortaya çıktı. Olay, THY’nin Ljubljana’dan İstanbul’a uçuş yapan TK-1062 sefer sayılı uçağı tam Atatürk Havalimanı’na iniş yaptığı sırada gerçekleşti. 30 Nisan 2018 tarihinde gerçekleşen olay THY’nin Airbus 321 tipi uçağında meydana gelmiş olup kaptan pilot uçağı sorunsuz olarak indirmeyi başarmıştır.

Yerel saate göre 12.00 civarlarında meydana gelen olay ile ilgili çıkan ses kaydında kaptan pilotun Hava Trafik Kontrol Merkezi’ne son yaklaşma anında kuşa çarptıklarını bildirdiği, Hava Trafik Kontrol Merkezi’nden ise durumu kontrol ettikleri yanıtını aldıkları bilgileri yer almaktadır. Havayollarının alanında profesyonel kaptan pilotunun usta manevrası ile uçak herhangi bir problem yaşanmadan iniş yapmıştır. Havada kuş çarpması havacılık alanında yaşanılan olaylar arasındadır. Kuşlar genellikle uçağın ön kısmına çarpıp zarar verirken bazı çarpmalarda kuş hava vasıtasının jet motoru tarafından içeri çekilir. İçeri çekilen kuş motorun pallerine zarar verir. Darbenin vereceği zarar çarpan hayvanın ağırlığı, uçağın o andaki hızı ve uçuş yönüne göre değişiklik göstermektedir.

Kuş hava aracına göre çok çok küçük olduğundan ne zarar verebilir ki diye düşünenler olabilir. Fakat vasıtanın hızı, çarpmanın kuvvetini artır ve gövdeye zarar verir. Çarpmanın olduğu kısım yolcuların bulunduğu taraf ise bazı durumlarda yolculardan bile zarar görenler olabiliyor. Çarpma bir kuş ile değil de sürü ile gerçekleşirse iş biraz daha ciddileşebilir. Bunun nedeni gövdenin ve içeri giren kuşlar sayesinde motorun aynı anda birden fazla hasar almasından kaynaklanır. Olayın yaşandığı anda araç yere yakınsa, kaptan pilotun olayı toparlayabilmesi için yeterli yükseklik ve zaman yok ise düşme bile gerçekleşebilir. Düşme çok sık rastlanan bir olay olmamakla birlikte pilotların kuş çarpması neticesinde uçakta nerelerde hasar olduğunu anında anlamaları mümkün olmadığından tedbirli olmalarında fayda olabilir.

Bir cevap yazın

İsim *
E-posta *
İnternet sitesi