THY uçağı pist başından geri döndü

THY uçağında ilginç olay meydana geldi ve hayatınız da ilk defa duyabileceğiniz gerçeleşen olayda uçak pist başından geri döndü, olay şöyle gerçekleşti; Türk Hava Yollarının uçağında kabin ekibini rahatsız edecek şekilde yolculardan birinin fotoğraf çekmesi üzerine pist başına kadar giden uçak geri döndü. İspanya Malaga-İstanbul seferini yapan Türk Hava Yollarının TK 1306 sefer sayılı Boeing737 tipi uçağı, Malaga Havalimanı’ndan yolcu alıp kalkış için pistin başına doğru gittiği sırada bir yolcu kabin ekibini fotoğraf çekmesiyle rahatsız edince kaptan pilota bilgi verildi. Uçağın kaptan pilotu kalış için pistin başında iken, Malaga Havalimanı kontrol kulesi ile bağlantıya geçerek geri dönmek istediğini bildirdi. Geri dönen THY uçağına polisler çağrılarak fotoğraf çeken yolcu uçaktan indirildi.

Neden böyle bir davranışta bulunduğu anlaşılamayan yolcunun “kural dışı yolcu prosedürü” uygulanarak uçaktan indirilmesinin ardından Malaga Havalimanı’ndan bir saat rötarla havalanan uçak İstanbul istikametinde uçuşuna başladı. 2016 yılında iç ve dış hatlarda yaklaşık 174 milyon yolcu seyahatlerinde hava yolunu tercih etmiş, tercihin artmasıyla birlikte yolcuların iç güvenliğini tehlikeye atacak bazı olaylar yaşanabilmektedir. Bu tür olaylara karşı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü, uçak içinde uyarılmasına rağmen emniyet kemerini bağlamamak, üstteki dolabını kapatmamak, kabin ekibiyle tartışmaya devam etmek gibi olaylara bazı cezalar belirlenmiştir. Bu cezalar 2016 yılında 1000 TL iken 2017 yılında 1500 TL’ye yükseltilmiştir, bu cezalarla karşılaşmak istemeyenler yasaklanan kurallara dikkat etmeliler.

Farklı zamanlarda ve farklı hava yollarından da maalesef ki pist başından uçağı geri çevirip yolcuları uçaktan indirten olaylar yaşanmaktadır. İstanbul-Bodrum seferinde 10 günlük Küba ve ABD tatilinden dönen bir çiftle yaşanan olay da buna bir örnektir, eşi yanağından öpen Mehmet Tolunay’a yan koltukta oturan Hamit C. ve ailesinin tepki göstermesi kavgaya dönüşmüş. Diğer yolcularda olaya karışınca pistin başına giden uçak park alanına geri dönmek zorunda kalmış, gelen polisler her iki aileyi uçaktan indirmiş, bir saat rötarla uçak tekrar Bodruma doğru havalanmıştır. İstanbul-Los Angels uçuşunu yapacak uçakta birinin uyuşturucu madde taşıdığı asılsız ihbarı da uçağı pistin başından park alanına çeviren olaylardandır.

Bir cevap yazın

İsim *
E-posta *
İnternet sitesi